- Centrum konferencyjne, poziom 1
- 8 października, godz. 17.30–18.00, 19.30–20.00
Performance jest osobistą wiwisekcją relacji rodzinnej, próbą zmierzenia się z faktem przynależności do określonej komórki społecznej, chęcią zrozumienia i poznania siebie przez pryzmat innej osoby.
Autorka wykonała sylikonowy odlew własnego ciała, a następnie, inspirując się wyglądem swojej zmarłej babki, stopniowo zniekształcała je. Spektakl to próba zmierzenia się ze swoją cielesnością oraz wyobrażeniem na temat tego, jak ciało zmienia się wraz z upływającym czasem. Obiekty wykorzystane w performansie są odpowiedzią na poczucie pustki i żałoby w związku ze śmiercią bliskiej osoby.
"Wiele razy słyszałam, że jestem do niej podobna. Fantazjowałam, czy będę taka jak ona w przyszłości. Czy będę mówić w ten sam sposób, poruszać się? Czy będę miała taką samą twarz? Czy będę jej przedłużeniem? Jak będę się czuła w takim ciele? Gdy widziałam ją ostatni raz, przypominała lalkę. Jakby ktoś nałożył maskę na jej żywą i ciepłą twarz" – mówi artystka.
Pamela Leończyk – reżyserka, autorka instalacji artystycznych, pedagożka teatru oraz koordynatorka dostępności. Członkini Zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru oraz z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Jej prace teatralne były pokazywane podczas festiwalu FIST w Belgradzie, spektakl Nocni Pływacy zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatru i Sztuki Awangardowej Pestka, a spektakl „ciało proces” został nagrodzony Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN. Współpracowała z Teatrem Powszechnym w Warszawie, a także teatrami w Toruniu, Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku i z Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej w Słupsku.
Koncepcja i wykonanie: Pamela Leończyk
Muzyka: Magdalena Sowul / Panilas