Festiwal Przemiany 2024 | 11-13 października

Panele eksperckie

dekoracja
  • Co: panele eksperckie
  • Gdzie: poziom 1 
  • Kiedy:
    • 12 października, godz. 12.00, 13.30
    • 13 października, godz. 14.00, 15.30

Wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM).

Ekstremalnie trwałe 

12 października, godz. 12.00 – 13.00  

Moderatorka: Adrianna Calińska-Czaniecka 

Eksperci: dr Stefan Szyniszewski, dr inż. Jan Wróbel 

Przyjrzyjcie się materiałom przyszłości i poznajcie ich twórców. Stworzony przez zespół dr. Stefana Szyniszewskiego z Durham University PROTEUS to materiał, z którego można konstruować np. niezniszczalne blokady rowerów. Nie uszkodzicie go piłą, szlifierką czy wiertarką. Próbując, zniszczycie tylko swoje narzędzia. Pomysłodawcy PROTEUSA inspirowali się strukturą skórki grejpfruta i odpornymi na pękanie skorupami mięczaków. Dr inż. Jan Wróbel z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej wraz z zespołem opracował ogniotrwały i odporny na promieniowanie stop metali, który może być wykorzystany w energetyce jądrowej i przemyśle kosmicznym. 

Żywe leki 

12 października, godz. 13.30 – 14.30  

Moderatorka: Marta Fikus-Kryńska 

Eksperci: dr Rafał Lolo, prof. dr hab. inż. Wojciech Święszkowski 

Partner panelu: AstraZeneca Pharma Poland

Zaawansowane terapie wykorzystują nasz układ immunologiczny, aby z niezwykłą precyzją atakować i niszczyć komórki nowotworowe. Bohaterami spotkania będą przeciwciała, szczepionki przeciwnowotworowe i terapie komórkowe, a przede wszystkim naukowcy i lekarze przekształcający naszą naturalną obronę w potężne narzędzie przeciwko nowotworom.

Porozmawiamy również o roli nowoczesnych materiałów w medycynie. O innowacjach inżynierów tkanek w medycynie regeneracyjnej, możliwościach precyzyjnego, kontrolowanego i skutecznego podawania środków terapeutycznych pacjentowi, oraz nośnikach komórkowych, służących do odbudowy uszkodzonych tkanek i narządów. Zaprezentujemy również  proces wytwarzania trójwymiarowych modeli tkanek wykorzystywanych w testowaniu nowych terapii.

Cyrkularne produkty i usługi

13 października, godz. 14.00 – 15.00  

Moderator: Patryk Rabiega 

Eksperci: dr hab. Joanna Kulczycka, Tomasz Ciamulski 

Obieg zamknięty w gospodarce  polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym używaniu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów oraz produktów tak długo, jak to możliwe. Wydłużenie cykl życia produktów i materiałów znacznie ogranicza ilość wytwarzanych odpadów. Podczas spotkania przyjrzymy się polskim realiom i zestawimy teorię z praktyką. Dr hab. Joanna Kulczycka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opowie Wam o ocenie cyklu życia produktu i recyklingu, a  Tomasz Ciamulski z FibriTech  podzieli się własnym doświadczeniem z wdrażania ekonomii cyrkularnej. Dowiecie się też, co można stworzyć z odpadów rolniczych i przemysłowych.

Masz to w szafie

13 października, godz. 15.30 – 16.30

Moderatorka: Harel

Ekspertki: Monika Surowiec i Ewelina Antonowicz 

Podczas panelu skupimy się na przemianach następujących w branży mody od kilkunastu lat. Punktem granicznym z pewnością była katastrofa w fabryce Rana Plaza w Bangladeszu. W 2013 r. zawalił się budynek, grzebiąc pod gruzami ponad 1000 osób. Tragedia, spowodowana łamaniem praw pracowniczych i przepisów BHP, wywołała liczne protesty konsumenckie, a branża mody zaczęła mówić głośno o tym, co wiadome od lat.  

Problemem naszych czasów jest nadmiar. Nadmiar produkowanych ubrań, nadmiar bodźców skłaniających nas do zakupów, nadmiar odzieży w naszych szafach. Co możemy zrobić, by zachować racjonalność w tej sytuacji? Porozmawiamy o tym z Moniką Surowiec, pionierką i ekspertką w sprawach upcyclingu w Polsce. Od lat zajmuje się edukacją o zrównoważonej mody, prowadzi też pierwszą upcyclingową polską markę Saint Warsaw, korzystającą tylko z już istniejących, dostępnych surowców, docenioną w tym roku podczas New European Bauhaus. Drugim gościem będzie Ewelina Antonowicz, prezeska polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Fashion Revolution i współzałożycielka Sustainable Fashion Institute. W 2021 roku została wyróżniona na międzynarodowej konferencji naukowej "Strategies toward Green Deal Implementation – Water, Raw Materials & Energy”.