Moderatorka
Adrianna Calińska-Czaniecka - dziennikarka, logopedka, trenerka emisji głosu i mowy. Związana z Radiem Nowy Świat od początku istnienia stacji. Autorka i prezenterka serwisów informacyjnych, prowadząca progrockowej audycji muzycznej. Współpracuje z Collegium Civitas, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu wystąpień publicznych, emisji głosu i interpretacji tekstu. Wcześniej pracowała m.in. w Polskim Radiu.
Eksperci
dr Stefan Szyniszewski - specjalizuje się w inżynierii materiałowej. Zdobył tytuł doktora na Uniwersytecie Florydy oraz odbył staż podoktorski na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Zajmował się projektowaniem elementów w elektrowniach jądrowych (Bechtel Power w USA), przeprowadzał pełnoskalowe eksperymenty związane z uderzeniami strukturalnymi (na Uniwersytecie Kanazawa w Japonii). Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie w Durham, gdzie kontynuuje badania nad zaawansowanymi materiałami.
Koncentruje się na opracowywaniu innowacyjnych struktur hierarchicznych o unikalnych właściwościach. Jednym z jego najbardziej znanych osiągnięć jest opracowanie bio-inspirowanego materiału o nazwie Proteus, odpornego na cięcie. Naukowiec pracuje również nad kompozytami węglowymi, zwiększając ich zdolność tłumienia wibracji i hałasu.
dr inż. Jan Wróbel - adiunkt na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej (PW). Specjalizuje się w projektowaniu materiałów do pracy w ekstremalnych warunkach, takich jak reaktory syntezy termojądrowej.
Stopień doktora nauk technicznych uzyskał na Wydziale Inżynierii Materiałowej PW. Następnie spędził 2,5 roku na stażu podoktorskim w grupie prof. Sergei’a Dudareva w Culham Centre for Fusion Energy (CCFE) w Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Polski kierował dwoma krajowymi projektami finansowanymi przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowe Centrum Nauki, a także europejskim projektem na PW dotyczącym stopów wysokiej entropii. Od 2017 r. pełni funkcję lidera zadania w europejskim projekcie EUROfusion, zajmującym się rozwojem technologii związanych z reaktorami syntezy termojądrowej.
Jego badania opierają się na metodach, które umożliwiają symulacje w skali atomowej bez potrzeby korzystania z danych eksperymentalnych, co jest szczególnie przydatne przy badaniu wieloskładnikowych stopów. Jest autorem 50 publikacji, współautorem artykułu w Science Advances. W 2023 r. uzyskał habilitację w dziedzinie inżynierii materiałowej.