Czy pokazy w Planetarium są prowadzone w języku obcym?
Wszystkie biletowane filmy i pokazy w Planetarium są dostępne w angielskiej wersji językowej (oprócz „Tam, gdzie żyły smoki)”. Nie tłumaczymy pokazów na żywo prezentowanych przed filmami.
Filmy "Polaris", "Astronauta", "Jesteśmy kosmitami" i "Jesteśmy astronomami" są przetłumaczone na język ukraiński. Jedna z naszych prezenterek w wybrane dni miesiąca prowadzi również pokazy na żywo w tym języku.
Niektóre filmy i pokazy są przetłumaczone również na język rosyjski. Są to: „Halo Ziemia”, „Na skrzydłach marzeń”, „Szybciej niż Światło”,„Polaris”, „Ziemia, Księżyc, Słońce”, „Astronauta 3D”, „Początek ery kosmicznej”, „Sekrety kartonowej rakiety”, „Dobór naturalny – Darwin i największa z jego tajemnic”, „Czarne dziury: podróż w nieznane”, „Jesteśmy astronomami”.
Uwaga. Nie wszystkie wymienione filmy znajdują się w bieżącym repertuarze.
Słuchawki do odbioru wersji językowej można wypożyczyć w kasach przed seansem po wpłaceniu kaucji w wysokości 300 złotych lub:
- spisaniu danych z dowodu osobistego (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL) lub z paszportu (nr paszportu),
- pozostawieniu legitymacji studenckiej,
- pozostawieniu prawa jazdy.
Jak trafić do Planetarium?
Planetarium znajduje się w osobnym budynku, na tyłach Kopernika, nad samym brzegiem Wisły. Wejście do Planetarium znajduje się od strony Mostu Świętokrzyskiego.
Sprawdź szczegóły.
Ile czasu trwa seans w Planetarium? Jak wygląda seans?
Seans trwa ok. 50 min i najczęściej składa się z dwóch części: pokazu nieba prowadzonego na żywo oraz filmu.
Czy mogę bilet do Planetarium kupić razem z biletem na Wystawy Kopernika?
Tak, jeśli bilety na Wystawy i do Planetarium dotyczą dnia, w którym dokonywany jest zakup (pod warunkiem dostępności miejsc).
Czy są seanse z audiodeskrypcją / napisami?
Tak, w naszym repertuarze część filmów ma audiodeskrypcję lub napisy. Pełną i aktualną listę znajdziesz na stronie Bez barier oraz na stronach filmów.
Dla kogo przeznaczone jest Planetarium?
Do Planetarium zapraszamy dzieci od 3 roku życia, dzieci starsze, młodzież i dorosłych. W szerokim programie planetarium każdy znajdzie coś dla siebie.
Czy mogę wejść do sali z małym dzieckiem?
Prosimy, aby do Planetarium nie przyprowadzać dzieci młodszych niż trzyletnie. Mówi o tym regulamin oraz nasze doświadczenia: maluchy źle znoszą panującą na seansach ciemność, hałas i nadmiar bodźców wizualnych.
W przypadku wyjścia z sali (np. do toalety) nie ma możliwości powrotu na seans.
Plan sali Planetarium
Jak wybrać seans w Planetarium?
W planetarium znajdują się filmy dla najmłodszych widzów, np. „Pod jednym niebem” (już od 3 lat) oraz filmy dla starszych, np. „Polaris” (od lat 7), czy „Halo Ziemia” i „Na skrzydłach marzeń” (od lat 10). W programie mamy też koncerty muzyki klasycznej, elektronicznej i jazzowej, a także multimedialne pokazy prowadzone przez naukowców.
Zobacz nasz repertuar.
Co jeszcze można zobaczyć w Planetarium?
W Planetarium można obejrzeć dostępną dla wszystkich, bezpłatną wystawę „Patrz: Ziemia” . Dokładne obejrzenie całej wystawy zajmie około 40 minut. Opowiada ona o obserwacji Ziemi z kosmosu i wykorzystywaniu zebranych w ten sposób danych.
Dlaczego muszę być punktualnie w Planetarium?
Seanse w Planetarium ogląda się najlepiej, kiedy w sali projekcyjnej jest zupełnie ciemno. Inaczej część wyświetlanych gwiazd jest niewidoczna.
Ze względu na bezpieczeństwo i komfort widzów – nie wpuszczamy do sali projekcyjnej osób spóźnionych (żeby nie zakłócać odbioru i nie wpuszczać światła).
- Prosimy odbierać bilety na 10 minut przed seansem i być przed salą projekcyjną kilka minut przed rozpoczęciem seansu.
- Prosimy o niewychodzenie z sali w czasie seansu.
- W przypadku opuszczenia sali nie ma możliwości powrotu na seans.
- Po rozpoczęciu seansu nie ma możliwości wejścia do sali projekcyjnej.
Czy w Planetarium jest jakiś punkt gastronomiczny?
Zapraszamy do kawiarni na parterze budynku Planetarium.
Czy można nagrywać, fotografować lub filmować seans w Planetarium?
Pokazów ani filmów nie można rejestrować nie tylko dlatego, że są objęte prawami autorskimi, a także dlatego, że każde źródło światła zakłóca ich przebieg. Prosimy też o wyłączanie na czas seansu telefonów komórkowych. W sali musi być zupełnie ciemno.