na Wystawach

Warsztaty

Zaobserwuj ciekawe zjawiska, rozwiąż naukowe zagadki i przeprowadź eksperymenty, dowiedz się więcej i poczuj się jak naukowiec pod czujnym okiem naszych animatorów. Warsztaty to krótkie zajęcia prowadzone w różnych częściach Kopernika.

Aktualne warsztaty

W przestrzeni Wystaw możesz spotkać animatorów, którzy prowadzą jeden z poniższych warsztatów:

Mikroświat

Budzący się na wiosnę świat zachwyca kolorami, zapachami i różnorodnością. Czy zachwycisz się nim w równym stopniu, gdy zobaczysz go przez mikroskop? Jakie sekrety kryją się w bursztynach zbieranych nad morzem, piórach ptaków śpiewających w koronach drzew i pyłkach sezonowych roślin? Podczas warsztatów przyjrzymy się feerii barw i znaczeń kryjących się pod szkiełkiem mikroskopowym i wspólnie odkryjemy tajemnice roślin i zwierząt.

Na opak

Chiralność, enancjomery, izomeria optyczna... Hola, hola! Same trudne słowa, a przecież chemia to żadna magia! To może tak: odbicia lustrzane, muszle ślimaków, makaron, cytryny i pomarańcze? Od razu lepiej. Podczas warsztatów, wykorzystując znane ci przedmioty, odkryjesz, jak ważne jest przestrzenne ułożenie atomów w cząsteczkach. Dzięki prostym eksperymentom przekonasz się, w którą stronę skręcają się muszle ślimaków coraz częściej spotykane o tej porze roku. Dowiesz się też, czy budzące się do życia rośliny mają gotowy przepis na rozmieszczenie swoich kwiatów i kłączy oraz czy cytryna i pomarańcza lub kminek i mięta w rzeczywistości nie pachną... tak samo? Sprawdzimy wspólnie, jakie tajemnice skrywają cząsteczki wokół nas!

Nocne niebo

Choć noce stają się coraz krótsze, nocne niebo wcale nie przestaje nas zadziwiać. Gwiazdy, asteryzmy, gwiazdozbiory – wszystkie je możemy dostrzec, spoglądając późną porą na nieboskłon. Jak wygląda wiosenne nocne niebo i czy różni się od zimowego? Czy wszystkie kamienie na naszej planecie pochodzą z Ziemi? Z pomocą prostych eksperymentów spróbujemy rozpoznać prawdziwe meteoryty, a w oparciu o własną wyobraźnię, kreatywność i współpracę stworzymy autorskie asteryzmy i nadamy im własne nazwy. Przyjrzymy się też obrazom, które każdy może dostrzec na Księżycu.

W świecie dźwięku

Dźwięki! Wiosną coraz częściej budzi nas śpiew ptaków, w drzewach szumi lekki wiatr, a pogoda zachęca do spotkań i długich rozmów na świeżym powietrzu. Ale jak to jest, że wszystko to możemy usłyszeć? Podczas warsztatów wykonasz eksperymenty, dzięki którym dostrzeżesz falę dźwiękową, usłyszysz dźwięki i na własnej skórze poczujesz związane z nimi drgania! Rozpędzisz dźwiękową karuzelę, wprawisz ogień w taniec i namówisz kamerton do zagrania w piłkę. Poznasz budowę i działania instrumentów muzycznych, ich elementów oraz innych urządzeń związanych z dźwiękiem. Dowiesz się też czegoś o powstawaniu, wzmacnianiu i odbieraniu dźwięku w naszych ciałach, a także jego wykorzystaniu w życiu codziennym oraz w środowisku naturalnym.

10 = 1010

Ludzie od wieków zapisywali – i nadal zapisują – liczby nie tylko za pomocą cyfr. Używali do tego celu różnych znaków, m.in. hieroglifów, systemu kresek, pisma klinowego czy zapisu sznurkowego. Dziś posługujemy się głównie systemem dziesiętnym, jednak coraz częściej mamy do czynienia z systemem binarnym, wykorzystywanym w telefonach, laptopach, tabletach czy telewizorach. Podczas warsztatów uczestnicy poprzez zabawę uczą się, czym jest system dwójkowy i jak zamieniać liczby dziesiętne na binarne i odwrotnie, a także jak działają kody QR i tajemnicze zapisy kolorów systemem HEX.

Kopernik na kółkach

To nie wszystko! W przestrzeni Wystaw możesz też napotkać mobilne stanowisko z eksperymentami, czyli „Kopernika na kółkach”. Gdzie je znajdziesz? Musisz się rozglądać podczas wizyty, bo może być wszędzie!

Przy stanowisku zbudujesz prosty instrument muzyczny. Posłuchasz dźwięków, które zwykle nie docierają do naszych uszu. Dasz się oszukać złudzeniom optycznym. Poznasz niedoskonałości naszego organizmu. Pogłówkujesz przy łamigłówkach, które tylko na pierwszy rzut oka wydają się banalne.