laboratoria

Laboratoria dla indywidualnych zwiedzających

Indywidualnych zwiedzających zapraszamy do naszych laboratoriów – w weekendy, święta oraz w wakacje i ferie. Możecie tu samodzielnie prowadzić eksperymenty, korzystając z profesjonalnego sprzętu i uczestniczyć w krótkich zajęciach. Pamiętajcie o tym, jeżeli wybieracie się do nas w wolne dni. Polecamy już od 9. roku życia. Dzieci, które ukończyły 13 lat, mogą wejść bez opieki dorosłych.

W każdym z laboratoriów będziecie mieć do czynienia z innym tematem. Możecie trafić na krótkie zajęcia (np. robotyczne) lub swobodnie eksperymentować przy przygotowanych już stacjach badawczych. Przekonajcie się, jak ekscytujące jest odkrywanie naukowych zagadek. Niewykluczone, że odkryjecie w sobie pasje, o jakie się nie podejrzewaliście!

Dostępność

soboty, niedziele i święta
 
20–30.06.2024
codziennie
lipiec–sierpień 
codziennie
ferie zimowe mazowieckie
codziennie

W wybranych dniach laboratoria mogą być niedostępne. Zdarzają się również zmiany w programie.

Sprawdź dzisiejszą dostępność Laboratoriów

  • Wstęp w ramach biletu na Wystawy.
  • Wejście w ramach dostępnych miejsc, zgodnie z kolejnością przyjścia.
  • Eksperymentowanie w laboratoriach polecamy wszystkim, którzy ukończyli 9 lat. Dzieci w wieku poniżej 13 lat mogą uczestniczyć w aktywnościach jedynie pod opieką dorosłych (jeden opiekun może przyprowadzić maksymalnie troje dzieci).

Do laboratorium może wejść do 16 osób jednocześnie (włącznie z opiekunami dzieci).

Nasze laboratoria

Czy to gaz, ciecz, a może ciało stałe? W laboratorium chemicznym przekonacie się, jak prawa fizyki łączą się z chemią. Przygotujecie mieszaninę, która – choć wygląda jak woda – nie zamarza w temperaturze 0°C. Zbudujecie także „chemiczną lodówkę”. Może przydać się w upalne dni.

W laboratorium fizycznym poeksperymentujecie z jedną z najzimniejszych substancji – suchym lodem, o temperaturze –77,9°C. Sprawdzicie, z czego składają się jego bryłki i poznacie ich właściwości. Jeśli lubicie wyzwania zręcznościowe, możecie też zapolować na potwory, korzystając z praw optyki.

Na miłośników biologii czeka zagadka kryminalna, a kluczem do jej rozwiązania jest kościotrup. Możecie również poznać niezwykłe owady – straszyki diabelskie, żyjące w peruwiańskich Andach oraz naszym laboratorium biologicznym. Obejrzycie je „na żywo”, a także pod mikroskopem.

Programowanie i tworzenie algorytmów to świetna zabawa. Przyjdźcie na zajęcia w laboratorium robotycznym i przekonajcie się, jak proste i przyjemne może być kodowanie robotów LEGO® SPIKE™. Ostatecznym testem dla Waszych robotów będzie pokonanie wyznaczonej trasy. Zajęcia prowadzone są w dwóch wariantach: podstawowy (30 min) oraz podstawowy+ (45 min).

Laboratoria: chemiczne, biologiczne i fizyczne znajdują się na pierwszym piętrze. Laboratorium robotyczne mieści się na parterze, w przestrzeni wystawy „Przyszłość jest dziś”.

Człowiek czy bot? Weź udział w nietypowym teście Turinga

Do 30 czerwca zapraszamy do udziału w badaniu, które prowadzimy w laboratorium robotycznym we współpracy z badaczami z HILL, UW. Badania są w formie krótkich gier, po których uczestnicy wypełniają ankiety. 

Jak sprawdzić, czy komputer myśli jak człowiek? Alan Turing w 1950 roku zaproponował prosty test. Wystarczy, że kompetentny sędzia będzie rozmawiał (pisząc na czacie) z człowiekiem oraz ze sztuczną inteligencją. Jeśli nie będzie umiał odróżnić maszyny od człowieka i rozpoznać, kto jest kim, oznaczałoby to, że twórcy AI osiągnęli sukces i komputer przejawia inteligencję podobną do ludzkiej.

Dziś możemy w coraz większym stopniu doświadczyć tego, czego nie mógł doświadczyć osobiście Turing. Duże modele językowe, takie jak ChatGPT, potrafią zaimponować nam swoją elokwencją, co skłania nas do myślenia, że stoi za nimi inteligencja, która jest zbliżona do naszej. Coraz częściej trudno nam rozpoznać, czy konsultant, z którym rozmawiamy przez telefon lub na czacie to prawdziwy człowiek.

Test Turinga ma jednak kilka wad. Między innymi zakłada, że myślenie najlepiej wyraża się w języku.

”Człowiek czy bot?” to prosta gra komputerowa, w której Twoim zadaniem jest rozpoznać, czy osoba, z którą grasz to ktoś w tym samym pomieszczeniu czy wytrenowany algorytm. Ale tym razem nie powiecie do siebie ani słowa. Ta zabawa pozwoli doświadczyć, że komunikacja z innymi to coś więcej niż tylko wymiana poprawnie złożonych zdań.

Jak dobrze komputery radzą sobie z porozumiewaniem się bez słów? Sprawdź, czy rozpoznasz, kto jest po drugiej stronie oraz… czy umiesz grać jak prawdziwy człowiek.

Opis w Polskim Języku Migowym

Wyłączny Partner laboratorium chemicznego