Wyhoduj sobie miasto

Festiwal Przemiany odbywa się w dniach 7.10 (godz. 19.00–23.00), 8.10 (godz. 11.00–22.00) oraz 9.10 (godz. 11.00-20.00).

Wejście jest bezpłatne, a żadne z wydarzeń nie wymaga rejestracji. Uczestnicy Festiwalu mogą również bezpłatnie zwiedzać wystawę Przyszłość jest dziś (wejście z przestrzeni festiwalowej, poziom 0).

Wydarzenie towarzyszące – 2 koncerty Resiny w Planetarium są płatne. Bilety można kupić na www.bilety.kopernik.org.pl

W miastach jak w soczewce skupiają się główne wyzwania cywilizacyjne naszych czasów. Bywa w nich ekstremalnie gorąco, pojawia się smog, nagłe ulewy wywołują podtopienia, antropocentryczna infrastruktura niszczy naturalne siedliska bioróżnorodności, zmienia się lokalny mikroklimat. A gdyby tak spojrzeć na metropolię jak na wielki żywy organizm, który ulega transformacji i przystosowuje się do zmian? Wyhodujmy zdrowe miasta przyjazne dla mieszkańców i przyrody, bioróżnorodne, lokalne, energooszczędne. Skorzystajmy z wyobraźni, dobrych praktyk, a przede wszystkim wiedzy naukowej. Wiele zależy od nas. Przekonacie się o tym podczas tegorocznych Przemian. Przed nami trzy dni pełne spotkań, wykładów, warsztatów i koncertów.

Zobacz program

Podpatrując naturę

To zadziwiające, jak wiele miejskich inspiracji można czerpać z natury. Niektóre organizmy mają dla nas wręcz gotowe rozwiązania. Na Festiwalu poznamy społeczności pszczół, mrówek i termitów, które doskonale przystosowują się do lokalnych warunków i wykształciły zadziwiające mechanizmy przetrwania. Obejrzymy mapy stworzone przez niepozorne śluzowce, a potem porównamy je z rozwiązaniami proponowanymi przez urbanistów. Przyjrzymy się także bliżej świecącym organizmom mogącym pomóc nam w walce z kryzysem energetycznym, zastępując tradycyjne oświetlenie uliczne. Nauczymy się właściwie kompostować odpady organiczne, a także tworzyć własne banki nasion i prowadzić uprawy hydroponiczne.

Utopie i plany

Miasto w chmurach, pod szklaną kopułą, miasto-roślina. Odpowiedzi na palące wyzwania przyszłości mogą kryć się w utopijnych wizjach. Podczas festiwalowych debat poznamy kilka z nich. Na spotkaniach panelowych będziemy rozmawiać o zeroemisyjności w architekturze, pasywnym budownictwie i miejskich mikroklimatach. Obejrzymy także wizje metropolii stworzone przez artystów w ramach wystawy „Kod miasta” oraz wyjątkowy zestaw tematycznych filmów dokumentalnych w Kinie Przemian.

Miejski klimat

Każdy festiwal ma swoją specyficzną atmosferę. Jak zwykle na Przemianach nie zabraknie okazji do swobodnych rozmów z ekspertami i samodzielnego eksperymentowania. Będzie też wypożyczalnia tematycznych czasopism oraz kawiarnia ze specjalnym, lokalnym menu. Przy wspólnym stole zasiądą w niej ci, którym bliska jest przyszłość jedzenia i związane z nią wyzwania. Można dołączyć. Festiwalowe wieczory to oczywiście muzyka. W tym roku posłuchamy na żywo Resiny i Patryka Zakrockiego.\

Program