Czy korporacje wykradają twoją prywatność, czy oddajesz ją sam? Za co jesteś gotów przehandlować wiedzę o sobie: za wygodę, poczucie bezpieczeństwa, darmowe aplikacje, akceptację społeczną, aplauz wirtualnych przyjaciół? Ile jesteś skłonny poświęcić, by zachować anonimowość?
Festiwal Przemiany 2014
Dokumenty interaktywne to formy z pogranicza filmu dokumentalnego i nowych mediów. Wykorzystują aktywność i potrzebę dzielenia się przeżyciami współczesnego widza. Pozwalają mu współtworzyć własny, prywatny seans filmowy. Odbiorca nie decyduje tu o następstwie zdarzeń, ale wybiera bohaterów, których losy chce śledzić albo kolejność fragmentów opowiadania. To niepowtarzalne, indywidualne doświadczenie – każdy oglądający zobaczy swoją własną historię.
Niezliczone bazy danych, kamery monitoringu, Internet pełen cyfrowych śladów, informacje z kart płatniczych, statusy na portalach społecznościowych, inteligentne domy, telefony pamiętające nasze kroki. Niemal każdy ruch to nowe dane, zapisywane, wymieniane i kojarzone ze sobą.
Ginie prywatność – coraz rzadsze zjawisko, które staje się równocześnie nową „modą” technologiczną. Rodzi się nadzór - możliwość przewidywania naszych decyzji i kontrolowania zachowań, ale też szansa na lepsze dopasowanie usług i zdobycie wiedzy sprzyjającej lepszemu planowaniu usług społecznych. Coraz częściej mówi się o wojnie o prywatność. Tegoroczny festiwal Przemiany będzie okazją do tego, by o prywatności nie tylko publicznie rozmawiać, ale również by jej doświadczyć i prototypować jej nowe formy.
Każda dzielnica ma pewną warstwę ukrytą pod powierzchnią. Nie widać jej na pierwszy rzut oka. Wiedzą o niej tylko ludzie, którzy tu mieszkają. Mają swoje szlaki i swoje miejsca, ale też swoje wspomnienia i marzenia o ich okolicy.
Na fali dźwięku to przegląd najciekawszych zjawisk sceny elektronicznej łączący field recording, easy listening oraz minimal z tanecznymi rytmami.
Przez całą niedzielę w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik trwa leniwe śniadanie. Swoje specjały w przystępnych cenach udostępniają Mistrzowie Kuchni, dla których gotowanie to pasja. Oprócz posiłków zaoferują prywatne przepisy, największe skarby każdego smakosza.
Każdy uczestnik imprezy, dzięki bezprzewodowym słuchawkom, słucha muzyki indywidualnie. Umożliwia to zarazem kolektywny, jak i bardzo intymny odbiór granych na żywo setów. Obserwatorzy nie mający słuchawek nie słyszą muzyki; wydaje im się, że uczestnicy bawią się w ciszy.
Instalacja audiowizualna „Przechwycenie / Interception” konfrontuje widzów z technologią, która każdego dnia z rosnącą precyzją rejestruje naszą aktywność. Praca podejmuje problematykę panoptyzmu, skłaniając do refleksji nad zasadnością nieustającej obserwacji, jakiej jesteśmy poddani w miejskim środowisku.
Zastanówmy się, czy warto bronić prywatności, czy jest ona tylko reliktem przeszłości, na który nie ma miejsca w cyfrowym świecie. Podyskutujmy, jak wiele znaczy dla nas anonimowość, co w niej cenimy, co obawiamy się stracić, udostępniając dane. W końcu: czy coś się stanie, jeśli ujawnisz swoją grupę krwi, albo kiedy wszyscy dowiedzą się, co jadłeś wczoraj na obiad? Sprawdźmy, jak wiele inni wiedzą o nas i jak wiele z tej wiedzy krąży w cyfrowych chmurach, które nigdy niczego nie wymazują z pamięci. Spotkajmy ludzi, którzy doskonalą sztukę znikania z sieci i ukrywania się przed wyszukiwarką.
Zapraszamy na wystawy, akcje społeczne, filmy, warsztaty i dyskusje podczas czwartej edycji Festiwalu Przemiany organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w dniach 4-7 września br.