Informacje praktyczne
- Kiedy: środa–piątek
- Czas trwania: 150 min
- Liczba uczestników: 16 osób
- Gdzie: Wytwórnia (przestrzeń znajduje się w budynku obok – Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 18)
Zajęcia:
Fotografia słoneczna. Warsztaty cyjanotypii
- Kiedy: 2 × dziennie, godz. 9.30–12.00 i 13.00–15.30
- Najbliższe terminy: 15.11.2024 – 6.12.2024
- Dla kogo: klasy 5–8 szkoły podstawowej oraz szkoły średnie
Na zajęciach poznacie technikę cyjanotypii (tzw. fotografii słonecznej). Polega ona na naświetlaniu papieru nasączonego emulsją z soli żelaza. W wyniku kontaktu ze światłem słonecznym lub UV emulsja zmienia barwę i po utrwaleniu daje białoniebieski obraz. Układając na papierze światłoczułym różne elementy (np. liście, kwiaty, materiał itp.), możecie uzyskać ich monochromatyczną odbitkę. W pierwszej części zajęć poeksperymentujecie z różnymi materiałami i kompozycjami, aby sprawdzić, jakie efekty możecie uzyskać dzięki technice cyjanotypii. Następnie, pracując w grupach, wykonacie kompozycje na zadany temat. Na koniec każdy z Was będzie mógł indywidualnie stworzyć obraz według własnego projektu.
Światło w słoiku. Warsztaty tworzenia lamp
- Kiedy: 2 × dziennie, godz. 9.30–12.00 i 13.00–15.30
- Najbliższe terminy zajęć: 11–20.12.2024
- Dla kogo: klasy 7–8 szkoły podstawowej
Podczas tych warsztatów konstruktorskich samodzielnie stworzycie własną lampkę stolikową, korzystając z prostych instrukcji, które dla Was przygotowaliśmy. Będziecie głównie pracować ręcznie, posługując się podstawowymi (elektro)narzędziami (śrubokręty, wiertarki itp.) i używając zgromadzonych przez nas materiałów odpadowych (m.in. stare słoiki, kawałki sklejki, przewody, oprawki). Nauczycie się pracować z drewnem, a także przycinać i montować kable elektryczne. Jeśli chcecie, możecie przynieść własne materiały (np. słoik o pojemności 500 ml z przykrywką, małą żarówkę E14).
Jak spod igły. Uszyj workoplecak z odzysku
- Kiedy: 2 × dziennie, godz. 9.30–12.00 i 13.00–15.30
- Najbliższe terminy zajęć: 8–17.01.2025
- Dla kogo: klasy 7–8 szkoły podstawowej
Podczas warsztatów zapoznacie się z maszyną do szycia i głównymi zasadami jej obsługi. Dowiecie się, czym jest stębnowanie i zdobędziecie podstawowe umiejętności szycia na maszynie. Następnie na podstawie tej wiedzy własnoręcznie uszyjecie swój własny workoplecak według przygotowanego wcześniej projektu. Zapewnimy Wam wszystkie materiały. Zgodnie z ideą upcyklingu są to materiały wtórne, pozyskane ze zbiórek lub darowizn. Jeśli chcecie, możecie też przynieść i wykorzystać do szycia własny materiał. Jaki? Najlepiej sprawdzi się tkanina koszulowa, stare zasłony, obrus czy pościel. Należy unikać materiałów grubych (np. jeans), elastycznych (np. cienka bawełna) i śliskich (np. satyna). Potrzebne będą dwa kawałki o wymiarach minimum 40 × 50 cm lub jeden o wymiarach 40 × 100 cm.