premiera

Czarne dziury. Nieznane horyzonty

Czarne dziury od zawsze budzą fascynację, skłaniając nas do rozmyślań nad przestrzenią, czasem i grawitacją – pojęciami trudnymi do wyjaśnienia, lecz których natura i zachowanie odgrywają, i nadal będą odgrywać, fundamentalną rolę w przyszłości kosmosu. Ale… czy czarne dziury do czegoś służą? Jakie tajemnice skrywają w środku?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu astronomowie poważnie zastanawiali się nad ich istnieniem. Dziś wiemy, że czarne dziury to obiekty, w których dochodzi do ekstremalnego zakrzywienia czasoprzestrzeni. Są dziurami w takim sensie, że to, co w nie „wpadnie”, w zasadzie nie może się z nich wydostać. Są czarne, ponieważ nawet światło nie może stamtąd uciec. Wciąż jednak nie znamy procesów fizycznych, które zachodzą w ich wnętrzach.

Czarne dziury są prawdopodobnie najbardziej niezwykłymi obiektami w kosmosie – powstają w wyniku gwałtownych eksplozji bardzo masywnych gwiazd, zakrzywiają czasoprzestrzeń wokół siebie, pochłaniają materię i wytwarzają fale grawitacyjne, które można zarejestrować na Ziemi. Wiemy, że czarne dziury mają różne rozmiary – od malutkich i szybko znikających potworków po gigantyczne kolosy o masach rzędu milionów Słońc, ukryte w centrach galaktyk.

Nadal niewiele wiemy o czarnych dziurach. Odkrywanie ich tajemnic jest jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań w historii ludzkości. Wyzwaniem, które będzie wymagało zaangażowania wszystkich możliwości naszego gatunku i które pomoże nam w zrozumieniu przeszłości, teraźniejszości i przyszłości tego ekscytującego miejsca, jakim jest kosmos.

Nowość w Planetarium Centrum Nauki Kopernik!