W naszym Planetarium zobaczycie krótkie, 15-minutowe pokazy, wyświetlane przed filmami jako ich uzupełnienie. Najczęściej mają charakter sezonowy – dotyczą zjawisk, które aktualnie można zaobserwować na niebie. Obejrzycie je, kupując bilet na dowolny film.
Pokazy są prowadzone na żywo przez prezenterów wyłącznie w języku polskim.
Letni pokaz: Jak się rodzą światy
Letnia noc to idealny moment, by przyjrzeć się rozgwieżdżonemu niebu. Nad horyzontem doskonale widać smugę Drogi Mlecznej i wielki Trójkąt Letni, który tworzą najjaśniejsze gwiazdy konstelacji Lutni, Łabędzia i Orła.
Podczas pokazu zobaczymy sceny mitologiczne, jakie skrywają najbardziej znane gwiazdozbiory. Dowiemy się, jak nasi przodkowie tłumaczyli sobie powstanie świata oraz jak opisuje je współczesna nauka.
Tajemnice narodzin światów, planet i gwiazd odkryjemy w obiektach głębokiego nieba – mgławicach. Obejrzymy nie tylko ich zdjęcia wykonane przez nowoczesne teleskopy, ale także symulacje przedstawiające ewolucję tych obiektów – od luźnych skupisk pyłu i gazu aż po intensywne procesy gwiazdotwórcze.
Jesień wśród gwiazd
Na nocnym niebie gwiazdy wyglądają jak jasne punkciki. Wiemy jednak, że są ogromne i bardzo odległe. Nie możemy jeszcze do nich polecieć, ale mamy swoje sposoby mierzenia kosmosu. Na jesiennym niebie widać kilka ciał niebieskich, które zmieniły nasze wyobrażenie o rozmiarach Wszechświata i pozwoliły zbudować kosmiczną "drabinę odległości". Z radością Wam je pokażemy w Planetarium. Sprawdzimy także, jak zmieni się niebo, kiedy spojrzymy na nie spoza Ziemi. Pokaz dostępny w Planetarium od pierwszego dnia jesieni.
Pokaz zimowy: Superwzrok
Zimowe niebo jest jednym z piękniejszych widoków na świecie. Właśnie teraz zobaczymy na nim słynny gwiazdozbiór Oriona i gromadę gwiazd Plejady, a także wiele innych pięknych i jasnych gwiazd.
Podczas pokazu, zobaczymy sceny mitologiczne stworzone z gwiazdozbiorów. Zobaczymy je w sposób, w jaki widział je Jan Heweliusz tworząc mapy nieba 300 lat temu. Podczas pokazu poszukamy obiektów, których nie zobaczymy gołym okiem, musielibyśmy mieć superwzrok. A co gdybyśmy zyskali taką umiejętność?
Dzięki największym teleskopom naziemnym i tym kosmicznym, np. Teleskopowi Kosmicznemu Jamesa Webba - widzimy więcej i dalej, obserwujemy w zakresach widma dla nas niewidzialnych. Zobaczymy obłoki molekularne, mgławice i odległe galaktyki!
Zając Franek i gwiezdna przygoda
Prezenterzy zabierają małych widzów do lasu. Wspólnie z nimi poszukają tam zwierząt, które pochowały się między drzewami. Możemy zdradzić, że latem dzieci spotkają w leśnych ostępach rodzinę jeży, rysia, sowę i jelenia, a zimą będą śledzić tropy na śniegu i zobaczą wilka, dziki i gile. A kiedy zapadnie zmrok, dowiedzą się, że zwierzęta można odnaleźć także na niebie: ukryte pod postacią gwiazdozbiorów. Pokaz trwa około 20 min i prowadzony jest na żywo – w wersji letniej lub zimowej – przez prezenterów Planetarium przed filmami:
Pokaz prowadzony przez prezenterów w języku polskim z możliwością tłumaczenia przez słuchawki na język angielski.