Wystawa czasowa

Rowery

Takiej wystawy jeszcze w Koperniku nie było! Składają się na nią zarówno interaktywne eksponaty, jak i wyjątkowa kolekcja jedno- i wielośladów – od tych najstarszych, zabytkowych po współczesne, wykorzystujące najbardziej nowoczesne technologie i design. Na wystawie przyjrzycie się im z bliska, poznacie ich budowę i historię, a także samodzielnie wypróbujecie nietypowe modele i przekonacie się, że jazda na rowerze o kwadratowych kołach jest możliwa!

Daj się wkręcić!

Nowa wystawa czasowa nieustannie czymś zaskakuje, odkrywając przed nami fascynującą drogę, jaką przebyli konstruktorzy rowerów przez ostatnie dwieście lat. Czy widzieliście kiedyś rower, którym hamuje się plecami? Myślicie, że uda Wam się wsiąść na bicykl, którego przednie koło ma 130 centymetrów średnicy? Zmieńcie bieg w napędzie rowerowym imponujących rozmiarów i zobaczcie, jak radzono sobie z jazdą pod górę, zanim wynaleziono przerzutkę!

Spróbujcie zsynchronizować w duecie jazdę na eksponacie „Harmonijna jazda” – jeśli Wam się to uda, usłyszycie płynną muzykę, jeśli zaś pójdzie Wam gorzej… mogą rozboleć Was uszy! Odkryjcie „Latające Cygaro” i dowiedzcie się, skąd wzięła się jego zaskakująca nazwa! A może ciekawi Was, jak dawniej próbowano pokonać kolejne rekordy prędkości?

Nauka, technika i społeczeństwo

Na wystawie nie zabraknie oczywiście wątków naukowych, technicznych i społecznych. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się budowie jednośladów, a nawet zbadać – za pomocą specjalnych okularów – naprężenie ram. Poznacie zjawisko fotoelastyczności i dowiecie się, jak jest wykorzystywane w badaniach i testowaniu konstrukcji rowerowych. Zobaczycie też rowery wykonane z tak nietypowych materiałów jak karton, bambus, stop magnezowy czy tworzywo sztuczne PVC.

Wystawa powstała z okazji dwusetnej rocznicy opatentowania pierwszego bicyklu w 1817 roku. Dzięki niej możecie zdobyć szerokie i wielostronne spojrzenie na towarzyszący nam od dwóch stuleci uniwersalny pojazd, jeden z najwspanialszych wynalazków wszech czasów. Bez niego podróż poślubna Marie Curie-Skłodowskiej wyglądałaby zupełnie inaczej… Rowery zmieniły – i nadal zmieniają – całe społeczeństwa, łączy nas z nimi wyjątkowa więź. Za każdym stoi człowiek i jego historia.


Partner wystaw czasowych

Patronat honorowy Ambasady Królestwa Niderlandów