Laboratorium Edukacji o Planecie
(Laboratorium B i Laboratorium C)
W Laboratorium Edukacji o Planecie czekają na Ciebie tematy dotyczące zmian klimatu, bioróżnorodności i dobrostanu (w tym zdrowia) ludzi oraz innych organizmów.
Dowiesz się tutaj, czy rzeczywiście można złamać komuś serce. Przeprowadzisz analizę moczu, sprawdzisz, jak działa stetoskop i jak przechytrzyć zmysły. Przekonasz się także, czy straszyki są straszne.
Mocz prawdę Ci powie
warsztat (45 min)
Podczas zajęć wcielisz się w diagnostę laboratoryjnego. Samodzielnie przeprowadzisz analizę moczu. Dowiesz się także, co oznaczają tajemnicze dane umieszczane na wynikach badań i jak należy je interpretować. Na koniec porozmawiamy o badaniach profilaktycznych i chorobach cywilizacyjnych.
Anatomia serca
warsztat (45 min)
Podobno kształt serca znany z kartki walentynkowej powstał w wyniku złączenia dwóch prawdziwych serc. Czy to prawda? Przyjdź do Laboratorium i przekonaj się samodzielnie! Wykonasz sekcję serca, spróbujesz je złamać i obejrzysz charakterystyczne części pod mikroskopem.
Wskocz w naukę: Zdrowie pod lupą
warsztat (45 min)
Ciało człowieka to niesamowita maszyna! Na tym warsztacie dowiesz się, jak działa i jak o nie dbać. Poznasz podstawowe narzędzia do badania organizmu, posłuchasz bicia serca i sprawdzisz, jak Twoje oczy reagują na światło. Zdobyta wiedza pomoże Ci lepiej zrozumieć sygnały, jakie wysyła Twój organizm.
Wskocz w naukę: Nie taki straszyk straszny
warsztat (25 min)
Poznaj straszyki diabelskie i przyjrzyj się im z bliska. Te zwierzęta są wskaźnikiem zanikania gatunków, warto więc zwrócić na nie uwagę w rozmowie o ochronie różnorodności biologicznej. Czy są straszne, jak sugeruje nazwa? Co je odróżnia od pajęczaków? Co jedzą? Czym różni się oko straszyka od oka ludzkiego? Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziesz podczas zajęć.
Laboratorium Edukacji o Nowych Technologiach
(Laboratorium A i Laboratorium D)
Tutaj poruszamy tematy związane z najnowszymi technologiami (w tym sztuczną inteligencją) znajdującymi zastosowanie w naszym życiu codziennym.
Odkryj, jak wygląda przyszłość! Poznaj tajniki aerodynamiki i lewitacji magnetycznej, a także zaskakujące zjawiska związane z eksploracją planet.
Partnerem Laboratorium Edukacji o Nowych Technologiach jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.
Sztuka Latania
stacje doświadczalne
Poeksperymentuj z aerodynamiką na stacjach doświadczalnych. Zajrzyj do miniaturowego tunelu aerodynamicznego i zobacz to, co niewidzialne! Zaobserwuj ruch powietrza wokół różnych obiektów umieszczonych w tunelu i przekonaj się, jak na jego przepływ wpływają ich kształty. Odkryj co to znaczy, że coś jest opływowe.
Wskocz w naukę: Nadprzewodniki
warsztat (30-45 min)
Zobacz na własne oczy, jak pociąg unosi się nad torami bez żadnego kontaktu z podłożem. A potem samodzielnie poeksperymentuj z lewitacją magnetyczną. Dowiesz się, czym jest nadprzewodnictwo, jak działa i gdzie możemy je spotkać na co dzień.
Misja w Kosmosie
warsztat (45 min)
Poznaj podstawy programowania z użyciem zestawu Lego Spike. Nauczysz się tworzyć proste komendy i rozwiązywać zadania na specjalnej macie, symulującej powierzchnię Marsa lub Wenus. Twoje roboty będą pokonywać trudne wyzwania na obcych planetach.