laboratoria

Laboratoria dla indywidualnych zwiedzających

Indywidualnych zwiedzających zapraszamy do naszych laboratoriów – w weekendy, święta oraz w wakacje i ferie. Możecie tu samodzielnie prowadzić eksperymenty, korzystając z profesjonalnego sprzętu i uczestniczyć w krótkich zajęciach. Pamiętajcie o tym, jeżeli wybieracie się do nas w wolne dni. Polecamy już od 9. roku życia. Dzieci, które ukończyły 13 lat, mogą wejść bez opieki dorosłych.

W każdym z laboratoriów będziecie mieć do czynienia z innym tematem. Możecie trafić na krótkie zajęcia (np. robotyczne) lub swobodnie eksperymentować przy przygotowanych już stacjach badawczych. Przekonajcie się, jak ekscytujące jest odkrywanie naukowych zagadek. Niewykluczone, że odkryjecie w sobie pasje, o jakie się nie podejrzewaliście!

Dostępność

6.12.2024 – 30.06.2025
weekendy i święta
lipiec–sierpień 
codziennie
ferie zimowe mazowieckie
codziennie

W wybranych dniach laboratoria mogą być niedostępne. Zdarzają się również zmiany w programie.

Sprawdź dzisiejszą dostępność Laboratoriów

  • Wstęp w ramach biletu na Wystawy.
  • Wejście w ramach dostępnych miejsc, zgodnie z kolejnością przyjścia.
  • Eksperymentowanie w laboratoriach polecamy wszystkim, którzy ukończyli 9 lat. Dzieci w wieku poniżej 13 lat mogą uczestniczyć w aktywnościach jedynie pod opieką dorosłych (jeden opiekun może przyprowadzić maksymalnie troje dzieci).

Do laboratorium może wejść do 16 osób jednocześnie (włącznie z opiekunami dzieci).

Nasze laboratoria

Laboratorium Edukacji o Planecie
(Laboratorium B i Laboratorium C)

Podczas zajęć wcielisz się w diagnostę laboratoryjnego. Samodzielnie przeprowadzisz analizę moczu. Dowiesz się także, co oznaczają tajemnicze dane umieszczane na wynikach badań i jak należy je interpretować. Na koniec porozmawiamy o badaniach profilaktycznych i chorobach cywilizacyjnych. 

Podobno kształt serca znany z kartki walentynkowej powstał w wyniku złączenia dwóch prawdziwych serc. Czy to prawda? Przyjdź do Laboratorium i przekonaj się samodzielnie! Wykonasz sekcję serca, spróbujesz je złamać i obejrzysz charakterystyczne części pod mikroskopem.

Ciało człowieka to niesamowita maszyna! Na tym warsztacie dowiesz się, jak działa i jak o nie dbać. Poznasz podstawowe narzędzia do badania organizmu, posłuchasz bicia serca i sprawdzisz, jak Twoje oczy reagują na światło. Zdobyta wiedza pomoże Ci lepiej zrozumieć sygnały, jakie wysyła Twój organizm.

Poznaj straszyki diabelskie i przyjrzyj się im z bliska. Te zwierzęta są wskaźnikiem zanikania gatunków, warto więc zwrócić na nie uwagę w rozmowie o ochronie różnorodności biologicznej. Czy są straszne, jak sugeruje nazwa? Co je odróżnia od pajęczaków? Co jedzą? Czym różni się oko straszyka od oka ludzkiego? Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziesz podczas zajęć.

Partnerem Laboratorium Edukacji o Nowych Technologiach jest Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

Poeksperymentuj z aerodynamiką na stacjach doświadczalnych. Zajrzyj do miniaturowego tunelu aerodynamicznego i zobacz to, co niewidzialne! Zaobserwuj ruch powietrza wokół różnych obiektów umieszczonych w tunelu i przekonaj się, jak na jego przepływ wpływają ich kształty. Odkryj co to znaczy, że coś jest opływowe.

Zobacz na własne oczy, jak pociąg unosi się nad torami bez żadnego kontaktu z podłożem. A potem samodzielnie poeksperymentuj z lewitacją magnetyczną. Dowiesz się, czym jest nadprzewodnictwo, jak działa i gdzie możemy je spotkać na co dzień.

Poznaj podstawy programowania z użyciem zestawu Lego Spike. Nauczysz się tworzyć proste komendy i rozwiązywać zadania na specjalnej macie, symulującej powierzchnię Marsa lub Wenus. Twoje roboty będą pokonywać trudne wyzwania na obcych planetach. 

Opis w Polskim Języku Migowym