Webinaria dla nauczycieli i edukatorów

W poszukiwaniu granic ludzkiego ciała: jak medycyna kosmiczna kształtuje naszą przyszłość

Zapraszamy na cykl webinariów poświęconych tematom podejmowanym na naszej wystawie „Przyszłość jest dziś”. Do udziału w spotkaniach zapraszamy nauczycieli i nauczycielki przedmiotów ścisłych i humanistycznych, edukatorów i edukatorki oraz inne osoby pracujące z młodzieżą.

Spotykania odbywać się będą raz w miesiącu na platformie Zoom. Podczas webinariów – prowadzonych bądź współprowadzonych przez ekspertów – będziemy rozmawiać na tematy poruszane na wystawie „Przyszłość jest dziś” i zastanawiać się, jak o nich dyskutować z młodzieżą oraz włączać je do swojej praktyki edukacyjnej. Będzie to również okazja do poznania scenariuszy zajęć związanych z tematyką wystawy, opracowanych przez zespół Centrum Nauki Kopernik.

Wystawa „Przyszłość jest dziś”

Zagadnienia, o których mówi wystawa, dotyczą wyzwań współczesnego świata. Wystawa koncentruje się na bliskiej przyszłości, której doświadczy większość z nas, i składa się z trzech części. Pierwsza – „Cyfrowy mózg?” – porusza kwestie sztucznej inteligencji, jej działania oraz sposobów, w jaki wpływa m.in. na relacje międzyludzkie czy twórczość człowieka. Natomiast druga – „Misja: Ziemia” – mówi o wzroście populacji, zaniku bioróżnorodności i kryzysie klimatycznym. Trzecia z kolei – „Człowiek 2.0” – skupia się na przyszłości medycyny i bioinżynierii, badaniach nad mózgiem i możliwościach komunikacji z maszynami, genetyce i wyzwaniach nowoczesnej transplantologii.

Spotkanie 10.
W poszukiwaniu granic ludzkiego ciała: jak medycyna kosmiczna kształtuje naszą przyszłość

  • Kiedy: 26 listopada 2024, godz. 18.00
  • Gdzie: platforma Zoom
  • Czas trwania: 90 min
  • Prowadzenie: Ignacy Górecki

Pierwszych astronautów nazywano bohaterami ze względu na podejmowane ryzyko, odkrywanie tego, co niewiadome i przesuwanie granic możliwości naszej cywilizacji. Dziś loty w kosmos są niemal „rutyną”, a wśród astronautów i astronautek znajdują się naukowcy, lekarze, a nawet prywatni miliarderzy. Jednak czy po niemal 70 latach lotów załogowych wyzwania związane z naszą obecnością w kosmosie zupełnie zniknęły? Czego już się nauczyliśmy, a co wciąż jest dla nas wyzwaniem na orbicie czy w drodze na Marsa?

Starając się odpowiedzieć na te pytania, prowadzimy szerokie badania z zakresu medycyny kosmicznej. Dają nam one wgląd w fundamentalne zmiany zachodzące w naszym ciele w warunkach braku grawitacji, a także niesamowite zdolności adaptacyjne ludzkiego ciała. Pozwalają nam już nie tylko na przesuwanie granic i loty do coraz dalej znajdujących się ciał niebieskich, ale także na rozwój medycyny tu, na Ziemi. Już dziś wyniki tych osiągnięć mają zastosowania w życiu codziennym – od rzepów na butach przez sprzęty diagnostyczne czy przełomowe terapie (np. chorób serca) aż po poszukiwanie klucza do tajemnicy starzenia się.

Zapisz się na spotkanie

Ignacy Górecki

Lekarz, naukowiec i pasjonat popularyzacji nauki. Studiując na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym odbył równolegle naukowy staż w USA w ramach programu BioLab-Fulbright. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Biologii Starzenia im. Maxa Plancka w Niemczech, gdzie bada możliwości adaptacyjne mitochondriów (elektrowni w naszych komórkach) w procesie starzenia i patologii chorób związanych z wiekiem. Prowadził też badania patogennych bakterii wystawionych na ekstremalne warunki w trakcie lotu stratosferycznego. Członek Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. Uczestnik wielu staży i kursów dotyczących medycyny kosmicznej (m.in. w Europejskiej Agencji Kosmicznej czy Blue Marble Space Institute of Science).


Warsztaty odbywają się w ramach programu edukacji kosmicznej ESERO-Polska.