Piknik jest wyjątkowy! Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pasjonaci i laicy. Młodsi i starsi. Zainteresowani nauką i ci, którzy dopiero się nią zafascynują. Nie wierzysz? Zrób tak, jak robi naukowiec – sprawdź to! Co roku masz do dyspozycji wiele aktywności związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, społecznymi i humanistycznymi. Ten zróżnicowany program przygotowują instytucje z Polski oraz świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują zjawiska, zdobycze techniki, a także własne badania i osiągnięcia.
27. Piknik Naukowy – 15 czerwca 2024 r.
Najdziwniejsze zjawiska. Najbardziej spektakularne pokazy. Najnowsze badania naukowe. Czas na Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu wokół PGE Narodowego znów pojawią się nasze namioty i stanowiska. Tegoroczny temat przewodni brzmi: Nie do wiary! I takie właśnie są propozycje ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy.
Dołącz do wydarzenia na facebooku
Nie do wiary!
Współczesne odkrycia naukowe są często tak niesamowite, że aż trudno w nie uwierzyć! Najbardziej zdumiewa i jednocześnie zachwyca nas w nich to, co zdaje się przeczyć zdrowemu rozsądkowi. Paradoksy związane z teorią względności czy mechaniką kwantową dowodzą, że świat jest znacznie bardziej skomplikowany i nieoczywisty, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Lity i solidny kamień tak naprawdę jest pusty. Tworzą go punktowe cząstki elementarne, a twardość i nieprzenikliwość to wynik sił jądrowych i chemicznych. W bajecznie kolorowym ogonie pawia nie ma barwników, widzimy tylko grę świateł na powierzchni burych piór. Nie do wiary? Taka właśnie bywa nauka. Nie wymaga też, by cokolwiek brać „na wiarę” – każda hipoteza jest sprawdzana eksperymentalnie.
Przeczytaj tekst Ireny Cieślińskiej, Dyrektorki Programowej Centrum Nauki Kopernik
Program
Każdy może uczestniczyć w Pikniku tak, jak lubi. Można wcześniej wybrać interesujące punkty programu albo przyjść spontanicznie i odwiedzać stanowiska po kolei. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Gwarantuje to mnogość gości i tematów oraz różnorodność aktywności.
Wejdź do labiryntu nietoperza. Sprawdź, czy można słuchać oczami. Poznaj matematyczne metody wiązania krawata. Zobacz, jak wygląda sygnał, który emituje pilot telewizyjny i przekonaj się, czy coś żyje na Twoim telefonie. Dołącz koniecznie do akcji wypuszczenia balonu stratosferycznego. Postaramy się pobić rekord wysokości i odległości balonu od Ziemi.
Poznaj tajemnice roślin. Przekonaj się, co wspólnego mają jabłka z opalaniem. Ile podgatunków ma kapusta? Jak otrzymać nanocząstki srebra z mięty, pomarańczy i kawy? Jak komunikują się grzyby? Sklonuj chryzantemę i stwórz opakowanie idealne – bioplastik ze skrobi.
Zapoznaj się z najnowszymi wynalazkami. Przetestuj specjalne okulary do czytania na leżąco, buty do wykrywania metali i energochłonne osłony, odporne na uderzenia młotka. Obejrzyj urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne wykorzystywane w medycynie. Namaluj obrazy farbami, które oczyszczają powietrze.
Jeśli lubisz majsterkowanie, na Pikniku możesz skonstruować modele samolotów, rakiet, robotów. A także łapacz mgły i autorski lewitujący stolik. Przy okazji poznasz tajemnicę jego działania.
Jak zwykle spotkasz mnóstwo robotów – jeżdżących, chodzących, mówiących. Zagrasz z nimi w piłkę, warcaby, posterujesz nimi na torze wyścigowym w ringu. Porozmawiasz z humanoidem, obejrzysz łaziki marsjańskie, a nawet słynnego R2D2 z Gwiezdnych Wojen. Na Piknik przyjedzie też Syriusz – robotyczny pies rasy Spot.
W programie są także najbardziej widowiskowe eksperymenty naukowe. Zobacz wybuchowe bakterie, płonącą pianę, pastę do zębów dla słonia, bańki mydlane o różnych kształtach, chemiczną lokomotywę i węże, a także sztuczny śnieg.
SYRIUSZ. Robotyczny pies rasy Spot
Nie znasz jeszcze naszego robotycznego psa? Zabierzemy go na Piknik! Syriusz ogląda świat przez kamerę 360 stopni. Wyposażony jest w LIDAR oraz czujniki, pozwalające mu mapować okolicę i omijać lub pokonywać przeszkody. Dzięki tym robotycznym zmysłom może biegać po nierównej powierzchni – kamienistych ścieżkach, terenach leśnych, wspinać się na wzniesienia i chodzić po schodach. Steruje się nim zdalnie, podobnie jak dronem czy postacią w grze video, podglądając trasę przez kamerę.
www.kopernik.org.pl/wystawy/roboty-na-wystawach
Namiot Kopernika
Na naszym stanowisku poeksperymentujesz z rekwizytami, które przeczą grawitacji. W piknikowych koszach znajdziesz puszki utrzymujące się na kancie, stojące ołówki, chińskie bączki, zabawki z przesuniętym środkiem ciężkości.
Odkryjesz artystyczną stronę polaryzacji i nauczysz się malować światłem, a spojrzenie w zwierciadło zabierze Cię w świat lustrzanych iluzji. Sprawdzisz, czy Twoje odbicie zawsze wygląda tak samo i zdemaskujesz kilka tricków.
Obierzesz globus ze skórki i porównasz go z mapą. Sprawdzisz też swoją matematyczną intuicję oraz spojrzysz w Słońce przez specjalny teleskop.
Jeśli chcesz pomóc naukowcom, możesz wziąć udział w badaniach. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań na ekranie dotykowym.
Koniecznie zajrzyj na stanowisko KMO. To wyjątkowa okazja, by wziąć udział w eksperymentach przygotowanych przez młodych odkrywców. W tym roku swoje propozycje przedstawią dzieciaki z 11 klubów z Polski (6) i z zagranicy (5). Tuż obok znajdziesz także kosmiczne doświadczenia, przygotowane przez zespół ESERO.
Nasz namiot znajdziesz tuż przy Bramie 2 (wejście od Ronda Waszyngtona).
Jeśli podobają Ci się rysunki, które towarzyszą tegorocznemu Piknikowi, ściągnij kolorowanki, które przygotowaliśmy dla dzieci:
Dofinansowano z Programu "Nauka Dla Ciebie" Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.