Wydarzenie

Noc spadających gwiazd

Zbliża się wielkie astronomiczne widowisko! Jak zwykle w sierpniu spadnie deszcz Perseidów, a my zapraszamy na wspólne obserwacje. Wygasimy światła Warszawy, zaprosimy ciekawych gości, rozstawimy teleskopy, pokażemy meteoryty. Będzie muzyka, warsztaty obserwacji nieba i food trucki. Przyjdź ze znajomymi lub rodziną. Wstęp jest wolny, można dołączyć w każdej chwili.

W programie

Godz. 20.00–00.00 na scenie przy Planetarium – koncert zespołu Synth Jaw grającego szeroko rozumianą, improwizowaną muzykę elektroniczną – od ambientów, klasycznej elektroniki przez nurty etniczne aż po techno. Skład zespołu tworzą: Albert „Thaum” Wallin, Janusz „Boguc” Bogucki, Rafał „Aruan” Hencel, Joachim „Tsunami Ma” Budny, Adam, Sławomir Królikowski i Alaksandr „Syntrig” Porakh. 

Godz. 21.00–00.00 – obserwacje Perseidów, a także: 

  • rozmowy z gośćmi specjalnymi zajmującymi się astronomią,
  • podglądanie kosmosu przez teleskopy,
  • warsztaty obserwacji nieba, 
  • oglądanie meteorytów,
  • food trucki,
  • muzyka.
Noc Spadających Gwiazd 2019

Noc spadających gwiazd przed Centrum Nauki Kopernik w 2018 roku zgromadziła kilka tysięcy warszawiaków przy wspólnym oglądaniu nieba.

Obserwacje Perseidów

Perseidy można dostrzec na niebie już pod koniec lipca. Maksimum tego roju ma jednak miejsce w nocy z 12 na 13 sierpnia, gdy Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. W tym czasie można zobaczyć ich najwięcej. 

W ciągu roku można obserwować meteory należące do różnych rojów, a także samotne, nieprzypisane do żadnego z nich. Perseidy są najpopularniejsze, ponieważ spadają latem, kiedy noce są ciepłe i chętniej wybieramy się w plener. Szansa na czyste, bezchmurne niebo również jest większa niż jesienią czy zimą, a duża liczebność roju zwiększa szansę zobaczenia „spadającej gwiazdy”. Obserwacje utrudniać może jedynie duża szybkość Perseidów. Osiągają one nawet 59 km/s. Wystarczy mrugnąć, by przegapić taki przelot. 
 
Oczywiście, najwięcej widać tam, gdzie jest najciemniej. Jeśli możesz wybrać się na Mazury lub do jednego z parków ciemnego nieba (w Sudetach znajdziesz Izerski Park Ciemnego Nieba, a w Bieszczadach – Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”), zrób to koniecznie. Możesz także poszukać mniej znanych przestrzeni. Zwróć uwagę na to, czy drzewa nie zasłaniają widnokręgu. Jeśli jednak akurat będziesz tej nocy w Warszawie, przyjdź do nas. Postaramy się, by i tu dało się coś dostrzec. Wyłączymy całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, Planetarium, okolicznych mostów i innych jasnych obiektów. Same obserwacje są niezwykle proste – wystarczy położyć się na kocu lub leżaku i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. 

Partnerem wydarzenia jest Converse.