Wystawa objazdowa rządzi się swoimi prawami. Narzuca konkretne wymogi i ograniczenia, stanowiące dodatkowe wyzwanie dla jej projektantów. Ekspozycja musi być mobilna i pakowna, a to wymaga budowy lekkich, odpornych na wstrząsy i wodę eksponatów, mieszczących się w zestandaryzowanych skrzyniach, usprawniających załadunek i instalację.
Nasi designerzy i konstruktorzy, wzorując się na eksponatach stacjonarnych, stworzyli ich miniaturowe kopie (mniejsze elementy, lżejsze konstrukcje) lub przerobione i pomniejszone wersje (zmiana mechanizmu dającego pożądany efekt). Zmiany te dobrze ilustrują dwa przykłady:
- Eksponat stacjonarny „Łoże fakira” został zastąpiony w wersji dla wystawy mobilnej mniejszym i lżejszym siedziskiem, które nazwaliśmy „I Ty możesz zostać fakirem”. Chcieliśmy stworzyć bezpieczny i spełniający swoją funkcję eksponat. Podczas testów wewnętrznych nabijaliśmy gwoździe na deski różnych rozmiarów (o różnej powierzchni) i sprawdzaliśmy odporność każdej z nich na ciężar naszego ciała. Podczas testów ze zwiedzającymi zaobserwowaliśmy, że siadając, opierają dłonie po bokach i kłują się. Dla bezpieczeństwa użytkowania eksponatu usunęliśmy gwoździe z bocznych przestrzeni siedziska.
- Eksponat stacjonarny „Palący chłód” pozwala nam odczuwać ciepło i zimno dzięki znajdującym się wewnątrz urządzenia rurkom z wodą oraz pompie. Ponieważ zajmują one dużo miejsca, a nie da się ich zminiaturyzować, w wersji mobilnej nazwanej „Zabawą w ciepło-zimno” zastąpiliśmy je nagrzewającym się elektrycznym układem scalonym.