spotkania z naukowcami

Prosto z nieba

Masz pytania dotyczące kosmosu? Raz w miesiącu zapraszamy na niezwykłe, multimedialne wykłady w Planetarium. Spotkasz naukowców i dowiesz się więcej o najnowszych osiągnięciach nauki, badaniach kosmosu i gwiezdnych ciekawostkach. Tylko tutaj łączymy wyjątkową wiedzę z interaktywnymi wizualizacjami na kopułę. Nasi specjaliści są otwarci na pytania i chętni do rozmowy.

Helena Ciechowska: „Sezon na zorze”  

17.10.2024, godz. 19:00
Udział bezpłatny!

migające dłonieWydarzenie online z tłumaczeniem na język migowy.

Zorze polarne już nie kojarzą się wyłącznie z biegunami Ziemi. Latem były widoczne też z Polski i zostały uwiecznione na licznych zdjęciach przez obserwatorów nieba. Urzekają różnorodnością kształtów i kolorów, zależnych od pierwiastków występujących w ziemskiej atmosferze.  

Pojawianie się zórz związane jest z aktywnością Słońca. Koronalne wyrzuty masy uwalniają naładowane cząstki, które – o ile dotrą do Ziemi – mogą potencjalnie skutkować burzami geomagnetycznymi i wystąpieniem zorzy. Jak rozbłyski na Słońcu wpływają na naszą planetę? Jak prognozuje się pogodę kosmiczną? Opowie o tym Helena Ciechowska podczas spotkania online.

Helena Ciechowska - od 2020 roku fizyk w Zakładzie Fizyki Plazmy w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN). Zajmuje się prognozami pogody kosmicznej oraz obserwacjami jonosfery za pomocą radio teleskopu LOFAR. Absolwentka Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktorantka Szkoły Doktorskiej GeoPlanet  w Instytucie Geofizyki PAN. 

Okno transmisji online – po przejściu na YouTube'a można zadawać pytania

Bilet wstępu na stacjonarne multimedialne wykłady Prosto z nieba można zakupić przez internet na naszej stronie lub w kasach. Bilet normalny 30 zł, bilet ulgowy 22 zł. Na czas remontu Planetarium wykłady odbywają się wyłącznie online.

Sprawdź, o czym były poprzednie spotkania