Poznaliśmy laureatów Konkursu „Nauka dla Ciebie” 2024
13 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się gala finałowa konkursu „Nauka dla Ciebie”. W tym roku do konkursu zgłosiło się 45 szkół podstawowych z całej Polski, a do ścisłego finału przeszło 10 zespołów, z których jury wyłoniło 5 najlepszych. Uczniowie i nauczyciele ze zwycięskich drużyn odebrali cenne nagrody i zaprezentowali swoje projekty w przestrzeni Wystaw Kopernika.
„SmartCity. Edukacyjny Punkt Pomiarowy”, „Hałas we współczesnym świecie”, „Wielofunkcyjna pomoc przyrodnicza”, „Stacja meteorologiczna” oraz „Stacje naukowo-badawcze” to nazwy najlepszych prac w tegorocznej edycji konkursu „Nauka dla Ciebie”, adresowanego do młodzieży ze szkół podstawowych. Nagrody wręczyli zwycięskim drużynom (składającym się z czwórki lub piątki uczniów oraz dwójki nauczycieli) wiceminister nauki Maciej Gdula oraz dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. Uroczystą galę uświetnił pokaz naukowy „Odkrywcy”, przygotowany przez Dział Inspiracji Edukacyjnych i Naukowych Kopernika.
Tegoroczni laureaci to uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 w Krakowie, Szkoły Podstawowej nr 7 w Zduńskiej Woli, Szkoły Podstawowej nr 5 w Pyskowicach, z Zespołu Szkół w Czernikowie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowicach. Dużym przeżyciem dla młodych zwycięzców było to, że mogli zaprezentować swoje projekty w przestrzeni Wystaw Centrum Nauki Kopernik. A było co oglądać!
„SmartCity. Edukacyjny Punkt Pomiarowy” umożliwia sprawdzanie jakości powietrza m.in. za pośrednictwem zaprojektowanego przez uczniów smartsłupka, który zbiera dane środowiskowe takie jak natężenie smogu, temperatura i ciśnienie.
Z kolei „Hałas we współczesnym świecie” pomaga zmierzyć – m.in. dzięki zaprojektowanej przez twórców grze komputerowej – poziom hałasu w szkole w czasie rzeczywistym i pokazuje jego wpływ na nasze zdrowie. Uczniowie swoją pomoc nazwali „Decybelek”.
„Wielofunkcyjna pomoc przyrodnicza” ukazuje proces fotosyntezy i produkcji tlenu przez rośliny oraz pozwala zrozumieć działanie odnawialnych źródeł energii.
Dzięki elektronicznej „Stacji meteorologicznej” szkolna społeczność może dokonywać pomiarów pogodowych, sprawdzając aktualne ciśnienie atmosferyczne, temperaturę, kierunek i szybkość wiatru oraz stężenie pyłów zawieszonych PM.
Natomiast „Stacje naukowo-badawcze” to pięć stacji, z których każda poświęcona jest innej dziedzinie nauki i pozwala w przystępny sposób badać zjawiska chemiczne bądź fizyczne czy też zachowania wybranych gatunków zwierząt.
Kolejna edycja konkursu już za rok! A tymczasem zachęcamy wszystkich do skorzystania z pozostałych komponentów programu „Nauka dla Ciebie”. Są to wyjazdy mobilnych wystaw „Naukobus”, „Planetobus” i „O matmo!” do szkół zlokalizowanych w miejscowościach poniżej 130 tys. mieszkańców oraz Szkoła Prototypownia dla nauczycieli i edukatorów, a także warsztaty „Odkryjmy to!” dla rodziców i opiekunów dzieci.
Wspólny Program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079. W roku 2024 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.