Na dachu Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zawisła wiecha! To znak, że zakończone zostały prace konstrukcyjne i rozpoczął się kolejny etap budowy. Pracownia dołączy do kompleksu budynków Centrum Nauki Kopernik w 2022 roku. Będzie interdyscyplinarnym laboratorium badań, przestrzenią twórczą, miejscem współpracy, spotkań i debat.
W uroczystości zawieszenia wiechy udział wzięli: Robert Firmhofer – Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik, Rafał Trzaskowski – Prezydent m. st. Warszawy, Mariusz Frankowski - Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Anna Stryszewska – Słońska – Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o. o., Leszek Gołąbiecki – Prezes Zarządu Unibep S.A.
Elewacja z dmuchanych poduszek
Budowa Pracowni rozpoczęła się w sierpniu 2020 r. Gotowa jest już stalowa konstrukcja budynku, podstawowa elewacja z przeszkleniami, ciągi komunikacyjne (schody, szyby windowe), pokrycie dachu. Trwa budowa ścian wewnętrznych wraz z instalacjami (przyłącza energii elektrycznej i cieplnej, kanalizacji, centralne ogrzewanie i klimatyzacja).
Jednym z najciekawszych elementów architektonicznych obiektu jest montowana właśnie elewacja, wykonana z wypełnionych powietrzem dwuwarstwowych poduszek z membrany ETFE. Podobne rozwiązania posiadają m.in. uniwersytety w Pradze, Orientarium w Łodzi, ambasada amerykańska w Londynie, oraz wiele stadionów. Membrany ze specjalnej foli umieszcza się w aluminiowych profilach będących elementem konstrukcji, a następnie wypełnia powietrzem przy użyciu sprężarek.
Ze względu na swoją lekkość, materiał ETFE może być stosowany tam, gdzie szkło byłoby zbyt ciężkie. Cechuje się odpornością na zanieczyszczenia, chemikalia i ekstremalne zmiany temperatury. Przepuszcza dużo światła (od 90% do 95%), jednocześnie izolując wnętrze termicznie. Dzięki temu eksploatacja budynku wymaga mniejszej ilości energii, potrzebnej choćby do oświetlania, ogrzewania i chłodzenia wnętrz. Bardziej przyjazny środowisku (w porównaniu do innych materiałów) jest sam proces produkcji i transportu membran ETFE. Odpady produkcyjne są zdatne do recyklingu, a ze zużytych elementów można tworzyć nowe.
Elewacja Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego wymagała 256 membran ETFE. Wszystkie zmieściły się w 2 ciężarówkach. Dla porównania – transport potrzebnej ilości szkła wymagałby 15 samochodów.
Dmuchana elewacja to nie jedyne prośrodowiskowe rozwiązanie w budynku Pracowni. Na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne oraz instalacje umożliwiające wykorzystywanie wody deszczowej w sanitariatach.
Koncepcję architektoniczną nowego budynku Kopernika opracowała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci Sp. z o. o., kierowana przez Edzarda Schultza i Annę Stryszewską – Słońską. Generalnym wykonawcą inwestycji jest UNIBEP SA.