Festiwal Przemiany 2021

Galeria zmian: cywilizacja i natura

W tym roku wykładom i dyskusjom festiwalowym będzie towarzyszyła minigaleria siedmiu dzieł sztuki opatrzonych komentarzem nawiązującym do założeń XI edycji Przemian. Odbędzie się też spotkanie z Zuzą Stańską – twórczynią aplikacji DailyArt oraz strony DailyArt Magazine – która dokonała selekcji dzieł i przygotowała ich krytyczne opisy.

Dekoracja

Porozmawiamy o tym, jak sztuka przez lata odnosiła się do nadziei i niepokojów związanych z kluczowymi wydarzeniami rewolucji przemysłowych, przyjrzymy się dziełom obrazującym zarówno destrukcję środowiska, jak i piękno dzikiej przyrody, zarówno podporządkowywanie sobie natury, jak i harmonijne z nią współistnienie.

Podejmiemy się także analizy i oceny przykładów i możliwości wykorzystywania sztuki do oswajania społeczeństwa z odkryciami naukowymi i zmianami technologicznymi, a także do wyczulania ludzi na ich potencjalne konsekwencje. Chcemy pomówić między innym: o malarstwie okresu Belle Époque, które oddawało zarówno entuzjazm, jak i niepokój związany z powszechną elektryfikacją; o radzieckich mozaikach przedstawiających nuklearną potęgę ZSRR; o zwracaniu uwagi przez artystów i artystki na pogarszającą się w wyniku ingerencji przemysłowych kondycję środowiska – rozpoznawaniu krzywdy i apelach o ochronę przyrody; o zagrożeniach wynikających z mitologizowania osiągnieć technicznych oraz z nadmiernej ambicji, nieodpowiedzialności człowieka w tym obszarze.

W dyskusji udział wezmą:

  • Zuzanna Stańska (DailyArt)
  • Krzysztof Kornas (kurator Festiwalu Przemiany)
  • Zuzanna Kowalczyk (prowadząca, dziennikarka, magazyn Pismo)

Zdjęcie Zuzanny StańskiejZuzanna Stańska

Historyczka sztuki. Właścicielka firmy Moiseum zajmującej się tworzeniem rozwiązań związanych z nowymi technologiami i nowoczesnym podejściem do publiczności w muzeach i instytucjach kultury. Twórczyni aplikacji DailyArt (aplikacja obsługuje 18 języków, a miesięcznie korzysta z niej ok. 800.000 osób na całym świecie). Była ekspertką podgrupy ds. Cyfrowego Dziedzictwa Kultury i projektu Europeana przy Komisji Europejskiej. Laureatka Young Creative Entrepreneur Award w kategorii Culture, wymieniona na liście liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej – New Europe Top 100 Challengers stworzonej przez Visegard Fund, Google, „Financial Times” i „Res Publikę”. Absolwentka Blackbox Connect.

Galeria obrazów