XI Festiwal Przemiany

„Klimat nas zmienia”. Tak brzmi hasło tegorocznego Festiwalu Przemiany, podczas którego przeanalizujemy różne strategie wyjścia z kryzysu klimatycznego. Nie obawiajcie się, nie będziemy straszyć nadciągającą katastrofą. Przeciwnie - skupimy się na najskuteczniejszych metodach jej uniknięcia.

8-10.10.2021

ZOBACZ PROGRAM

Użyj strzałek do przechodzenia między zakładkami

Wykład otwarcia XI Festiwalu Przemiany wygłosi prof. Naomi Oreskes, amerykańska historyczka nauki z Uniwersytetu Harvarda, która zajmuje się m.in. badaniami dot. negacjonizmu klimatycznego i zaufania do nauki. Ostatnio praca prof. Oreskes stała się inspiracją dostępnej do niedawna w Zachęcie wystawy Joanny Rajkowskiej pt. „Rhizopolis”. W zeszłym roku rozważania prof. Oreskes były podstawą wystawy „Wiek półcienia” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Zobacz więcej

Dr Valérie Masson-Delmotte to francuska klimatolożka z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Opowie o najnowszych ustaleniach IPCC dotyczących ocieplania się klimatu i konsekwencji tego ocieplania. Przedstawi też propozycje rozwiązań kryzysu. Guillaume Pitron to francuski dziennikarz i autor filmów dokumentalnych. Jego wykład będzie dotyczył rzadkich surowców, o których Pitron opowie w kontekście środowiskowym i geopolitycznym.

Przeczytaj więcej o wykładach

Na protestach klimatycznych na całym świecie dominują hasła negatywne. Protestujący zwykle komunikują, z jakimi zjawiskami i z którymi grupami interesów należy walczyć, żeby przezwyciężyć kryzys klimatyczny. Domagają się odejścia od paliw kopalnych i zaprzestania destrukcji środowiska. Zwracają uwagę na cierpienie ludzi i innych zwierząt w miejscach najbardziej zagrożonych zmianami klimatu. Na transparentach dominuje wskazywanie winnych i wyrażanie sprzeciwu oraz apelowanie o podjęcie jakichś działań naprawczych. Tylko jakich? 

Zobacz więcej

Dialogowe spotkania publiczności Przemian z różnymi ekspertami i ekspertkami – czyli rozmowy „po godzinach", w luźnej, towarzyskiej atmosferze. Stworzymy przestrzeń, w której będzie można komfortowo dyskutować. Wymieniać poglądy, bez dystansu wykładowca–słuchacz.

Zobacz więcej

W tym roku wykładom i dyskusjom festiwalowym będzie towarzyszyła minigaleria siedmiu dzieł sztuki opatrzonych komentarzem nawiązującym do założeń XI edycji Przemian. Odbędzie się też spotkanie z Zuzą Stańską – twórczynią aplikacji DailyArt oraz strony DailyArt Magazine – która dokonała selekcji dzieł i przygotowała ich krytyczne opisy.

Zobacz więcej

Jedno z najważniejszych równań fizyki oznajmia, że znikome ilości masy można zamienić w potężne ilości energii. Formuła E = mc2 opublikowana w 1905 roku przez Alberta Einsteina stanowi podstawę dla zrozumienia energii rozszczepienia i syntezy jąder atomowych.

Przeczytaj o wystawie

Użyj strzałek do przechodzenia między zakładkami

Wystawa Przemian łączy naukę, technikę, sztukę i design. Obok eksponatów informacyjno-edukacyjnych można znaleźć i te, które mają oddziaływać na emocje, są bliższe codziennym doświadczeniom. Na wystawie będzie można spotkać i porozmawiać z twórcami i twórczyniami wybranych prac. 

Zobacz więcej

Do programu kina Przemian wybieramy zawsze filmy dokumentalne bezpośrednio związane z obszarami tematycznymi eksplorowanymi podczas festiwalu. Uzupełniają one wątki, na które może zabraknąć czasu podczas wykładów, dyskusji czy spotkań z ekspertami.

Zobacz więcej

W tym roku na Przemianach postanowiliśmy sięgnąć po to potężne narzędzie komunikacyjne i zaprezentować naszej publiczności doświadczenia opowiadające o zmianie klimatu – niezwykle silnie oddziałujące na emocje, wyobraźnię i zmysły. Być może także Was zmotywują do proklimatycznych działań.

Czego możecie się spodziewać?

Zapraszamy na spotkanie z Oliverem Resslerem (Austria), Gottfriedem Haiderem (Austria), Magdaleną Mojsiejuk (Polska) oraz Heleną Maciukiewicz (Polska) – artystami i artystkami nagrodzonymi w konkursie na projekty artystyczne zorganizowanym przez Austriackie Forum Kultury oraz Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz więcej


 

Przemysłowe emisje CO2 negatywnie wpływają na klimat. W tej kwestii od kilku dekad w nauce panuje konsensus. Jednym z najważniejszych działań prowadzących do  rozwiązania kryzysu klimatycznego jest w związku z tym odejście od paliw kopalnych i stworzenie możliwie najmniej emisyjnego systemu energetycznego. Konsensus w nauce nie przekłada się jednak na konsensus polityczny. Okres transformacji to czas niepokoju, niepewności i wątpliwości.

Czy transformacja energetyczna i inne globalne działania, mające na celu rozwiązanie kryzysu klimatycznego, to także transformacja kulturowa?  Kim są negacjoniści klimatyczni, którzy robią wszystko, by spowolnić walkę z globalnym ociepleniem? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas festiwalu.

Tematy festiwalowe

  • zaufanie do nauki i źródła wiedzy o zmianie klimatu
  • ślad węglowy
  • transformacja energetyczna
  • elektromobilność i zmiany w transporcie
  • sprawiedliwość klimatyczna
  • geoinżynieria
  • metale rzadkie (zarówno w kontekście OZE, jak i technologii cyfrowych)
  • protesty klimatyczne i dialog międzypokoleniowy

Co w programie?

Wykłady

Naomi Oreskes, historyczki nauki z Uniwersytetu Harvarda

Valérie Masson-Delmotte z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)

Guillaume Pitron, francuski dziennikarz i dokumentalista

Doświadczenia VR-owe

Poznajcie swój własny ślad węglowy, spójrzcie na świat z perspektywy drzewa, zobaczcie inne oblicze nocy.

Interdyscyplinarna wystawa

Wyobraźcie sobie świat, w którym na dobre zagościły niskoemisyjne źródła energii, przyroda jest doceniana, wszyscy dbają o zdrowie i są bardziej świadomi środowiskowych kosztów globalnego handlu oraz technologii cyfrowych. Na wystawie obecni będą jej twórcy.

Minigaleria dzieł sztuki

Porozmawiajmy o zmianach społecznych i emocjach, które towarzyszyły przełomom naukowo-technicznym od czasu rewolucji przemysłowej.

Spotkania z ekspertami i dyskusje

Wśród naszych ekspertów znajdą się fizycy, biolodzy, geolodzy, ekonomiści, prawnicy, kulturoznawcy, dziennikarze, przedstawiciele organizacji pozarządowych, kultury hakerskiej, projektowania i sztuki.

Spotkania to okazja do zapoznania się z różnymi tematami i otwartej dyskusji w kameralnym gronie.

Kino festiwalowe

Projekcje filmów, uzupełniających wątki poruszane przez ekspertów.

Warsztaty

Poszukiwania pozytywnych scenariuszy przyszłości bez spalania paliw kopalnych.

Muzyka

Planowane są dwa wieczory DJ-skie.

Kawiarnia festiwalowa

Specjalne menu oparte na produktach roślinnych i lokalnych, nawiązujące do wątków naukowych i inżynieryjnych, poruszanych w dyskusjach eksperckich.

Logotypy partnerów i sponsorów festiwalu