Już nie tylko ludzie kształtują przyszłość. W coraz większym stopniu przekazujemy tę moc samodzielnym maszynom i inteligentnym kodom. Nasza cywilizacja stworzyła algorytmy. A jaką cywilizację stworzą one?
Festiwal Przemiany 2018
Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu wkracza w nasze życie. Powoli – lecz konsekwentnie – wnika w codzienność, zacieśniając relację człowieka z technologią. Dzieje się to jednak dyskretnie i większość z nas nie zdaje sobie sprawy ze skali zjawiska.
Jakie technologie naprawdę przyniesie jutro, a które to sensacyjne banialuki? W jaki sposób rozwój uczenia maszynowego, sieci neuronowych i automatyzacji wpłynie na nasze życie? Zapraszamy do debaty z udziałem wybitnych ekspertów!
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje sposób, w jaki rozwijamy naukę, zdobywamy wiedzę i nowe kompetencje. Na festiwal zaprosiliśmy naukowców i badaczy, którzy opowiedzą jak algorytmy zmieniają filozofię, socjologię, etykę i inne dziedziny wiedzy. Cywilizacja algorytmów to przede wszystkim nowy wymiar wyobraźni.
Kameralne spotkania ekspertów i pasjonatów jak zwykle kierujemy do przedstawicieli różnych środowisk. W tym roku rozmawiamy o AI w sztuce i projektowaniu, o transparentności oprogramowania, etyce związanej ze sztuczną inteligencją i popularyzowaniu tego tematu.
Technologia jest siłą, która zmienia idee w rzeczywistość i otwiera drzwi do nieznanych przyszłości. Warsztaty Przemian to okazja do bezpośredniego kontaktu z innowacyjnymi rozwiązaniami zarówno dla osób mogących wykorzystać je zawodowo, jak i pasjonatów.
Pin Park
13 września, 21.00–24.00
Kawiarnia festiwalowa, Centrum Nauki Kopernik
Wstęp bezpłatny, bez rejestracji
Przemiany Live!
14 września, 21.00–02.00
Scena w parku, Centrum Nauki Kopernik
Noon
15 września, 22.00–23.00
Planetarium, Centrum Nauki Kopernik
Sztuczna inteligencja staje się integralną częścią naszego życia. Przemiany Showroom to doskonała okazja, by się o tym przekonać. W specjalnie zaprojektowanej przestrzeni prezentujemy produkty i prototypy, wykorzystujące AI. Każdy z gości może tu zobaczyć sztuczną inteligencję w działaniu – w narzędziach z których korzystamy świadomie i nieświadomie.
Alexander Whitley – uznany i cieszący się popularnością angielski choreograf młodego pokolenia, zaprezentuje etiudę Regresja Wzorca.
Przyszłość jest w rękach młodych! To oni stoją przed trudnymi życiowymi wyborami. Obecnie żyją w świecie, w którym nowe zawody powstają podczas ich edukacji, a stare giną zanim ukończą studia.
Kino Przemian to kilkanaście filmów dokumentalnych, specjalnie wyselekcjonowanych przez Against Gravity. Ich tematyka związana jest ze sztuczną inteligencją, technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, a także pracą, kulturą, życiem i śmiercią w drugiej epoce maszyn.
Nie możesz się doczekać festiwalu Przemiany? My też! Dlatego już od początku sierpnia zapraszamy na wydarzenia, które nam to oczekiwanie umilą. A także rozbudzą apetyt na więcej. Zapraszamy do zwiedzenia Glass Roomu oraz na spotkania z algorytmami w różnych instytucjach.
Czy kolejne zastosowania sztucznej inteligencji pozbawiają nas siły sprawczej? Czy na tyle ufamy sieciom neuronowym i programom analizującym ogromne ilości danych, by bez obaw przekazać im władzę nad naszym życiem? W jaki sposób zadbać o to, aby mechanizmy automatyzujące coraz to nowe obszary naszego życia uwzględniały różne punkty widzenia, a nie tylko proste prawidłowości i wybiórcze informacje? Jak coraz powszechniejsze stosowanie sztucznej inteligencji wpłynie na społeczeństwo? Podczas ósmej edycji festiwalu Przemiany sprawdzamy, jak algorytmy zmieniają naszą cywilizację.
Przyszłości nie da się przewidzieć, ale można ją kształtować. Uczestnicy organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik festiwalu Przemiany mogą się przekonać, że moc tworzenia przyszłości ma każdy z nas.
Interesuje nas siła sprawcza człowieka, która może zmieniać świat. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Aby ją rozwijać, musimy przekraczać granice specjalizacji. Dlatego festiwal łączy naukę, sztukę, projektowanie i nowe technologie. Jego program – na który składają się wystawa, panele dyskusyjne, warsztaty, koncerty oraz performance – pozwala odbiorcom konfrontować różne idee i punkty widzenia, ośmielając ich do krytycznej refleksji nad kierunkami rozwoju.
Bohaterowie Przemian działają w różnych dziedzinach życia. Ich projekty są wyrazem pasji i chęci zmiany zastanej rzeczywistości. Bo żeby tworzyć, trzeba tylko wiedzieć po co.