Wokół konferencji, która przeistoczyła się już w nasze środowiskowe spotkanie, wytworzyła się silna i aktywna społeczność – czego efektem było powołanie w 2013 roku Porozumienia Społeczeństwo i Nauka (SPiN), które zrzesza centra nauki, fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury, muzea, planetaria, ogrody botaniczne i uczelnie, a wspiera je osiem podmiotów (firmy komercyjne i jednostki samorządowe). SPiN to wyraz naszych celów i świadomości, że wspólne i konsekwentne działanie może do tych celów doprowadzić.
XII konferencja Interakcja -Integracja „Komunikuj, nie panikuj!”
Zapraszamy na XII konferencję Interakcja -Integracja, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada 2021 w Centrum Nauki Kopernik.
Tegoroczna edycja nosi nazwę „Komunikuj, nie panikuj!”, a jej temat przewodni to „Odpowiedzialność komunikatorów nauki wobec społecznych wyzwań przyszłości”. Współorganizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN.
Konferencję poprzedzi prekonferencja „Ale Kosmos!” w dniu 22 listopada 2021, na którą zapraszamy do naszego planetarium.
PROGRAM PREKONFERENCJI (plik pdf)
Zgłoszenia na konferencję
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z programem konferencji i rejestrowania się na stronie stowarzyszeniespin.pl/interakcja-integracja-2021
Zachęcamy również do nadsyłania propozycji swoich sesji, do części konferencji budowanej przez uczestników. Przewodnik jak zgłosić sesję znajduje się na stowarzyszeniespin.pl/o-wydarzeniu/zgloszenie-sesji
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Wcześniejsze edycje
Uwaga! W związku z rosnącym zagrożeniem epidemią koronawirusa konferencja Interakcja – Integracja została odwołana.
W roku dziesięciolecia otwarcia swojej siedziby Centrum Nauki Kopernik będzie znowu Gospodarzem konferencji Interakcja – Integracja. Jest to coroczne spotkanie środowiska, z którego inicjatywy powstało najpierw Porozumienie, a w 2018 roku Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN.
Jak co roku liczymy na aktywny udział wszystkich, którym bliskie są nasze cele: budowanie kreatywnego, innowacyjnego, zaangażowanego społeczeństwa, zainteresowanego nauką i nowymi technologiami. Zapraszamy zarówno starych znajomych, z którymi spotykamy się już od lat, jak i osoby całkiem nowe, które zaczynają lub dopiero planują swoją działalność. W programie wszyscy powinni znaleźć coś interesującego i inspirującego.
Patronat nad Konferencją Interakcja – Integracja 2020
Gospodarzem XI konferencji Interakcja – Integracja były gdańskie Hevelianum oraz Europejskim Centrum Solidarności. Konferencję poprzedziła prekonferencja skierowana do osób, które dopiero tworzą bądź chcą udoskonalać placówki popularyzujące nauki techniczne.
Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się m.in., jak z nauką wychodzić poza mury instytucji i jak łączyć ją z innymi dziedzinami ludzkiej aktywności, na co warto przeznaczać środki unijne i jak robić to efektywnie, a także dlaczego udostępnianie zasobów edukacyjnych instytucji jest tak ważne. Gościem specjalnym wydarzenia był Prezydent Lech Wałęsa, który wygłosił wykład pt. „Zrównoważony rozwój ludzkości. Jak zmienia się świat i człowiek w XXI wieku”.
X konferencja Interakcja – Integracja odbywała się w nietypowym dla siebie miejscu – na Uniwersytecie Śląskim, łącząc swój jubileusz z jubileuszem 50-lecia uczelni. Gościł nas Wydział Prawa i Administracji, w którego salach odbyło się większość sesji. Tylko Naukowy Bazar rozłożył się w wygodnych przestrzeniach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki UŚ.
Wykład inauguracyjny na temat „Humanista – Sygnalista” wygłosił prorektor UŚ, prof. Ryszard Koziołek – co też nietypowe dla naszej konferencji – historyk literatury. Na kampusie uniwersyteckim, wśród nowoczesnych, ciekawych architektonicznie budynków spędziliśmy prawie pełne trzy dni. A wieczorami zwiedzaliśmy miejsca, z których Katowice słyną już w całej Polsce, a nawet daleko poza nią – Muzeum Śląskie w jego nowej siedzibie i równie niesamowitą siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie wysłuchaliśmy koncertu kameralnego z fagotem w roli głównej.
Konferencję po raz pierwszy w jej historii poprzedziła jednodniowa prekonferencja, zorganizowana przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.
Podziękowania dla dr Jerzego Jarosza, który wziął na siebie skoordynowanie tego wydarzenia, oraz zespołu pod wodzą p. Justyny Szostek-Aksamit zakończyły imprezę. W następnym roku pojedziemy na drugi koniec Polski – nad morze.
X konferencja Interakcja – Integracja po 4 latach odbyła się znowu w Koperniku.
Gości powitał dyrektor Centrum Nauki Kopernik, p. Robert Firmhofer, a w uroczystości otwarcia głos zabrali również podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, p. Maciej Kopeć, oraz wiceprezydent Warszawy, p. Włodzimierz Paszyński. Wykład inauguracyjny był wygłoszony przez amerykańskiego biologa i specjalistę od edukacji, prof. Johna H. Falka. Następnie przez trzy dni uczestnicy, ok. 270 osób, brali udział w kilkunastu różnego typu sesjach i warsztatach.
Konferencję poprzedził całodobowy hackaton planetaryjny, w którego wyniku powstały programy zaprezentowane konferencyjnej publiczności w czasie Nokturnu w Koperniku. Drugi konferencyjny wieczór goście spędzili w Muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego.
Gospodarzem następnej, X konferencji będzie Uniwersytet Śląski, a do Kopernika Interakcja – Integracja wróci za cztery lata.
Konferencja Interakcja – Integracja 2017 została objęta honorowym patronatem przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk.
Przewodniki i plany miasta dla uczestników dostarczyli:
VIII Konferencja Interakcja – Integracja odbywała się w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej od 16 do 18 marca 2016 roku. Zabytkowe budynki ze starymi pojazdami – tramwajami, samochodami, motocyklami, okazały się doskonałym miejscem na spotkanie przedstawicieli centrów nauki i wielu innych instytucji zajmujących się edukacją nieformalną. Piękna pogoda – ciepła i słoneczna – pozwalała na wykorzystanie w pełni terenu dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Św. Wawrzyńca, dziś siedziby Muzeum.
Na konferencję przyjechało ponad 80 instytucji, w tym 8 firm komercyjnych zaprezentowało się w Bizness Bistro. W sumie było ponad 200 uczestników z całej Polski.
Na rozpoczęcie konferencji Rafał Sworst, kierownik Ogrodu Doświadczeń, oddziału Muzeum, odegrał Hejnał Mariacki.
Gości powitał dyrektor Muzeum, Marek Golonka, i sekretarz SPiN, Robert Firmhofer. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. A potem były już kolejne sesje, gorące dyskusje, wiele rozmów w kuluarach i w czasie wspólnie spędzanych wieczorów…
Na zakończenie wielkie brawa otrzymali Organizatorzy konferencji – zespół Muzeum Inżynierii Miejskiej pod wodzą p. dr hab. Ewy Wyki, a następnie silna grupa z Kopernika zaprosiła na kolejną konferencję w Warszawie.
VII konferencja Interakcja–Integracja odbyła się w dniach 11-13 marca 2015 roku, a jej gospodarzem było toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. To młode, bo działające od listopada 2013 roku, centrum nauki stanęło na wysokości zadania i wspaniale ugościło ponad 200 uczestników konferencji z całej Polski.
Jak co roku reprezentowane były zarówno instytucje już działające na polu edukacji nieformalnej i komunikacji naukowej, jak i ośrodki, które są właśnie tworzone, były też osoby, które dopiero planują podjęcie tego typu wyzwań. W ciągu trzech dni odbyło się trzynaście sesji, które prowadziło 14 moderatorów, a udział w nich wzięło 42 prelegentów i panelistów.
Na uroczystość otwarcia konferencji przybyli przedstawiciele zarówno władz centralnych, jak i lokalnych, m.in. prof. dr hab. Włodzisław Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (który także wygłosił wykład inauguracyjny), Marta Czapińska, doradca w Gabinecie Politycznym Ministra Edukacji Narodowej, Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele lokalnych mediów, które szeroko informowały o odbywającym się w Młynie Wiedzy ogólnopolskim wydarzeniu.
Obradom konferencji towarzyszyło Biznes Bistro, gdzie 10 firm prezentowało uczestnikom swoją ofertę. Pokazało to bardzo spektakularnie, że rynek centrów nauki i instytucji edukacji nieformalnej jest atrakcyjny dla biznesu zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
W trakcie konferencji, jak co roku, odbyło się posiedzenie Rady Porozumienia Społeczeństwo i Nauka SPiN. Kończyło ono kadencję sekretarza SPiN, poświęcone więc było m.in. podsumowaniu działań SPiNu przez pierwsze dwa lata. Dyskutowano też działania w toku i plany na przyszłość. Najważniejszym momentem posiedzenia były wybory sekretarza – funkcję tę powierzono ponownie dyrektorowi Centrum Nauki Kopernik, p. Robertowi Firmhoferowi.
Konferencja w toruńskim Młynie Wiedzy kończyła się wielkimi podziękowaniami i brawami dla gospodarzy oraz hejnałem mariackim, który zagrany na niezwykłej trąbce był zaproszeniem na następną konferencję do Krakowa.
Tegoroczna, VI konferencja I-I zgromadziła, jak co roku, reprezentantów polskich centrów nauki, uniwersytetów dziecięcych i trzeciego wieku, festiwali nauki, fundacji i stowarzyszeń zajmujących się edukacją nieformalną oraz przedstawicieli samorządów lokalnych, zainteresowanych powstaniem na ich terenie tego typu ośrodków.
Obrady trwały trzy dni, w czasie których dyskutowano o bardzo wielu tematach istotnych dla środowiska z zakresu finansów, programu i organizacji różnego rodzaju działań ». Sesjom towarzyszyły rozmowy kuluarowe, kontynuowane w trakcie integracyjnych wieczorów. Organizatorem tegorocznej konferencji, po raz pierwszy odbywającej się poza Kopernikiem, było Centrum Nauki Experyment z Gdyni. Uczestników konferencji przyjęło bardzo gościnnie w swojej nowej siedzibie, znajdującej się w nowoczesnym kompleksie budynków Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
W czasie konferencji Interakcja–Integracja odbyło się spotkanie Rady Porozumienia polskich centrów nauki i instytucji edukacji nieformalnej. Rada wybrała nazwę Porozumienia – SpiN Nauka i Społeczeństwo, nakreśliła zadania na najbliższy rok i wybrała miejsce kolejnej konferencji – Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
28 lutego i 1 marca 2013 roku, podczas V Konferencji Interakcja–Integracja, po raz pierwszy do twórców centrów nauki, wystaw interaktywnych oraz planetariów dołączyli przedstawiciele wybranych festiwali nauki, uniwersytetów dziecięcych, kawiarni naukowej i uniwersytetu trzeciego wieku.
Około 150 osób przybyło z 69 instytucji z 41 miejsc Polski. To szerokie grono połączyło ukierunkowanie na rozwój społeczeństwa oparty na edukacji, nauce, technice i innowacji, ale także to, że w naszych działaniach podkreślamy rolę indywidualnego doświadczenia, zaangażowania, rozbudzania kreatywności i krytycznego myślenia. Dlatego, trochę przewrotnie na torbach z materiałami konferencyjnymi pojawił się cytat z Alberta Einsteina: „Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza”.
Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu dra Dominika Batorskiego i Edwina Bendyka o strukturze, dynamice i działaniu sieci społecznych i wzięli udział w dziewięciu sesjach, w tym warsztatowych – o tworzeniu koncepcji wystaw interaktywnych i przygotowywaniu pokazów naukowych. Rozmawiali o sukcesach i trudnościach. Zapoznali się także z ofertą wystawców – polskich i zagranicznych firm zajmujących się tworzeniem interaktywnych ekspozycji.
Drugiego dnia uzgodniono ostateczny kształt Porozumienia o współpracy, czyli organizacji skupiającej uczestników konferencji – podmioty działające non profit, zaangażowane w rozwój nauki i edukacji. Uczestnicy sesji o Porozumieniu podjęli również decyzję, że następna konferencja, w 2014 roku odbędzie się w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.
W IV Konferencji Interakcja – Integracja wzięło udział około 150 osób z 31 miast i miasteczek Polski oraz przedstawiciele czterech zagranicznych firm, które promowały swoje produkty.
Przez dwa dni, 7 i 8 marca 2012 roku, uczestnicy spotkania wymieniali się doświadczeniami m.in. na temat współpracy centrów nauki z nauczycielami, sponsorami i mediami lokalnymi. Zwiedzali wystawy, oceniali interaktywne eksponaty i wzięli udział w pokazie w planetarium Nieba Kopernika.
Podczas otwarcia konferencji prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedziała przygotowanie ministerialnego konkursu finansującego centra nauki w Polsce.
– Naszym wspólnym zadaniem jest wykorzystanie energii, zdolności i potencjału wszystkich pasjonatów popularyzacji nauki. Liczymy na działania oddolne (…). Wiemy, że tworzenie nowych centrów i wystaw wymaga dobrej współpracy pomysłodawców z samorządem lokalnym i różnymi instytucjami – podkreśliła minister.
O istnieniu w całym kraju takich oddolnych inicjatyw informowały plakaty przygotowane przez uczestników konferencji. Wystawę i towarzyszące jej pokazy naukowe kilku ośrodków mogła obejrzeć również publiczność odwiedzająca Kopernika.
Ważnym punktem w programie konferencji była dyskusja nad zasadami stworzenia organizacji polskich centrów nauki. Uczestnicy zapoznali się z propozycją celów takiego zrzeszenia i możliwą formą prawną. Wybrano komitet inicjujący. Jego zadaniem będzie dokładne opracowanie celów i zasad funkcjonowania organizacji, a następnie skonsultowanie ich z pozostałymi osobami reprezentującymi podmioty, chcące przystąpić do tworzonego porozumienia.
Przedstawiciele 22 centrów nauki oraz ośrodków nieformalnej edukacji naukowej z całej Polski spotkali się w dniach 3-4 grudnia 2009 roku w Warszawie na konferencji Interakcja-Integracja.
To już trzecia edycja spotkania; w tym roku jednym z głównych tematów była współpraca centrów nauki ze szkołami. Dyskutowano m.in. o roli centrów nauki w polskiej edukacji, ich wpływie na polski system szkolnictwa i możliwościach współpracy z nauczycielami.
Wśród kwestii poruszanych na konferencji znalazły się również: wykorzystywanie Internetu w promocji centrów nauki, tworzenie eksponatów (ich projektowanie, wytwarzanie i ocena funkcjonowania), niekonwencjonalne działania programowe skierowane do dorosłego odbiorcy. Gościem specjalnym konferencji był Matti Rossi, dyrektor Centrum Nauczania w Centrum Nauki Heureka w Vantaa w Finlandii, który podzielił się doświadczeniami ze współpracy Heureki ze szkołami.
Uczestnicy spotkania przyjęli również deklarację programową, w której określili wspólne cele, rolę centrów nauki w społeczeństwie. Wszyscy zgodzili się co do konieczności uczestniczenia w debacie publicznej na temat rozwoju edukacji i potrzeby tworzenia przestrzeni niezbędnej do prowadzenia społecznego dialogu na temat nauki.
4-5 grudnia 2008 roku odbyła się druga edycja konferencji Interakcja-Integracja.
Wzięli w niej udział organizatorzy niekomercyjnych centrów nauki i interaktywnych wystaw w Polsce (19 ośrodków). Współpraca między tymi instytucjami intensywnie się rozwija. Uczestnicy konferencji wymienili się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem ich ośrodków oraz omawiali problemy wynikające z realizacji działań programowych. Dyskutowali m.in. kwestie związane z tworzeniem interaktywnych wystaw i eksponatów, projektowaniem i promocją centrum nauki, Europejską Współpracą Transnarodową.
Gościem specjalnym spotkania był Vlastimil Volak, dyrektor niedawno otwartego Centrum Nauki Techmania w Pilznie, który podzielił się doświadczeniami na temat popularyzacji nauki w Czechach.
Konferencja zakończyła się wnioskiem o potrzebie wypracowania wspólnych dobrych praktyk w różnych dziedzinach działalności, w tym w realizacji działań programowych, współpracy z nauczycielami i środowiskiem naukowym.
W dniach 6-7 grudnia 2007 roku Centrum Nauki Kopernik zorganizowało konferencję Interakcja-integracja dla organizatorów centrów nauki i interaktywnych wystaw w Polsce.
Była to pierwsza taka konferencja w naszym kraju. Wzięli w niej udział przedstawiciele 15 inicjatyw (centrów nauki lub innych inicjatyw tworzących interaktywne wystawy) z całej Polski. Są się one w różnej fazie realizacji: część z nich zaprasza już gości na wystawy, wiele pracuje nad stałymi siedzibami, niektóre dopiero tworzą plany. Gośćmi konferencji byli także: podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, minister Zbigniew Marciniak,
oraz Erik Jacquemyn, szef komitetu programowego europejskiego stowarzyszenia centrów nauki ECSITE i dyrektor belgijskiego centrum nauki Technopolis.
Program obejmował wymianę doświadczeń związanych z pozyskiwaniem eksponatów i tworzeniem koncepcji wystaw, a także z wyborem form organizacyjno-prawnych nowo powstających instytucji i znajdowaniem dla nich źródeł finansowania. W podsumowaniu spotkania uczestnicy jednogłośnie zgodzili się, że taka forma współpracy środowiska jest bardzo pożądana i może przynieść doskonałe efekty.