Zmianom klimatycznym poświęcony będzie tegoroczny Piknik Naukowy, organizowany od lat przez nas oraz Polskie Radio. To największa w Europie plenerowa, rodzinna impreza promująca naukę. W tym roku ze względów pandemicznych Piknik odbędzie się głównie online. Od 8 do 15 maja wraz z popularyzatorami nauki z całej Polski będziemy pokazywać, jak nauka może wpływać na przyszłość naszego klimatu. Chcemy, by uczestnicy Pikniku mogli zapoznać się z wynikającymi z badań naukowych faktami na ten temat i zrozumieć zjawiska odpowiadające za zmiany klimatyczne.
Szczegółowy program 24. Pikniku Naukowego znajdziecie tutaj.
Jeśli pracujecie z uczniami, możecie włączyć się w projekt Climate Detectives. Pozwala on dostrzec, że klimat Ziemi to złożony i zmieniający się system, nawiązać kontakt z naukowcami poprzez webinaria i zaangażować się w organizowanie wydarzeń lokalnych. Czekają na Was scenariusze lekcji m. in. o topnieniu pokrywy lodowej i efekcie cieplarnianym.
Na specjalne życzenie nauczycieli przygotowujemy także pokaz o klimacie w Planetarium. Co powoduje globalne ocieplenie? Jakie konsekwencje ono wywołuje? Co możemy zrobić, by pozytywnie wpłynąć na naszą przyszłość? Premiera pokazu planowana jest na jesień.
Także jesienią (8–10 października) odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Przemiany. Tym razem przyjrzymy się strategiom przezwyciężenia kryzysu klimatycznego i towarzyszącym im szansom. Skupimy się m. in. na budzeniu nadziei na pozytywne zmiany w obliczu katastroficznych prognoz, imperatywie opieki nad naturą, troski i odpowiedzialności za nią (zwłaszcza w perspektywie międzypokoleniowej), a zatem o sprawczości człowieka w relacji z przyrodą. Zapraszamy do udziału także artystów – poszukujemy projektów dotyczących strategii przezwyciężenia kryzysu klimatycznego i towarzyszących im szans na trwałe zmiany społeczno-kulturowe.
Ciekawi Was, czy nauka może zawrzeć sojusz ze sztuką, by włączyć się w działania na rzecz zatrzymania katastrofy klimatycznej? W naszym podcaście rozmawiają o tym dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery i popularyzatorka nauki oraz Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej.