We serve cookies on this site, because we want you to feel welcomed and return! More on our cookie policy.

More

Trwa nabór do kolejnej edycji Solve for Tomorrow!

14.10.2024
dekoracja
14.10.2024

Solve for Tomorrow to globalny program edukacyjny dla uczniów szkół średnich, prowadzony przez Samsung w wielu krajach na świecie. Od 2021 roku działa także w Polsce. Inicjatywa wspiera rozwój kompetencji przyszłości – tzw. 4K: kreatywności, komunikacji, kooperacji oraz krytycznego myślenia. Uczestnicy programu projektują rozwiązania będące odpowiedzią na aktualne potrzeby współczesnego świata w jednym z czterech obszarów: klimat, zdrowie, bezpieczeństwo i integracja. Ich pomysły uwzględniają problemy lokalnych społeczności będące jednocześnie globalnymi wyzwaniami. Nabór uczestników potrwa do 30 listopada 2024.

Program skierowany jest do uczniów klas 1–4 szkół ponadpodstawowych oraz ich opiekunów: nauczycieli, edukatorów, a także pracowników ośrodków szkolno-wychowawczych, świetlic środowiskowych, domów kultury czy bibliotek.

Dzięki Solve for Tomorrow młodzież poznaje metodę design thinking (metoda projektowania rozwiązań, usług, produktów lub procesów), uczy się myślenia projektowego i rozwija kluczowe w XXI wieku umiejętności i postawy (np. pracy z nowymi technologiami, odpowiedzialności za wpływ na otoczenie, świadomości konieczności zrównoważonego rozwoju). Program wprowadza również młodych w świat uczenia się poprzez doświadczanie, a to za sprawą metody STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Arts, Maths) wykorzystywanej przy tworzeniu projektów. Umiejętności zdobyte podczas Solve for Tomorrow uzupełniają portfolio kwalifikacji przydatnych na rynku pracy. Według opinii młodzieży program buduje ich poczucie sprawczości, zachęcając do aktywizmu i twórczej odwagi.

23 września 2024 ruszył nabór do IV edycji Solve for Tomorrow. Kolejny rok z rzędu Centrum Nauki Kopernik objęło program swoim patronatem, co wpisuje się w długofalowe partnerstwo firmy Samsung i Kopernika oraz łączy obydwa podmioty w realizacji wspólnych celów na rzecz edukacji.

W tym procesie szczególnie istotne jest poszerzanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, m.in. umiejętności efektywnego wykorzystania nowoczesnych technologii. Działania podejmowane przez młodych w programie Solve for Tomorrow prowadzą zarówno do popularyzacji najnowszych rozwiązań technologicznych, jak i do znajdywania odpowiedzi na wyzwania dzisiejszego świata. Stałym elementem programu Solve for Tomorrow jest Campus organizowany dla finalistów programu przy zaangażowaniu centrum badawczo-rozwojowego Kopernika – Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Zajęcia podczas zjazdu (zaplanowanego na marzec 2025) uzupełniają wiedzę zdobytą przez uczestników Solve for Tomorrow o doświadczenie naukowców i pracowników Centrum Nauki Kopernik.

Kopernik wspiera również program od strony merytorycznej. Ekspertką oceniającą zgłoszenia, a następnie postępy prac nad projektami jest Anna Dziama, zastępca dyrektora programowego ds. edukacji Centrum Nauki Kopernik.

Harmonogram programu

Etap I

Uczestnicy dobrani w kilkuosobowe zespoły wraz z opiekunem wybierają jedno z czterech wyzwań, a następnie zgłaszają się do projektu poprzez formularz dostępny na stronie: https://solvefortomorrow.pl. Etap rekrutacji trwa od 23 września do 30 listopada 2024. Jury wybiera minimum 25 półfinałowych drużyn.

Etap II

Grupy otrzymują wsparcie od ambasadorów programu Solve for Tomorrow, czyli zespołu ekspertów specjalizujących się w różnych dziedzinach wiedzy. Następnie pracują nad pogłębioną analizą swoich pomysłów w oparciu o metodologię design thinking. Do końca stycznia 2025 przygotowują podsumowanie swoich projektów w formie nagrania wideo. Na podstawie efektów ich pracy jury dokonuje wyboru minimum 10 drużyn, które przechodzą do III etapu – fazy finałowej.

Etap III

Finaliści doskonalą efekty swojej pracy, korzystając z najlepszej ekspertyzy technologicznej, czyli wiedzy wolontariuszy z firmy Samsung R&D oraz innych specjalistów będących pracownikami firmy. Program zamyka prezentacja projektów, czyli tzw. Demo Day, i uroczyste ogłoszenie zwycięzców podczas gali finałowej w kwietniu 2025. Zwycięzcy otrzymają stypendia oraz nagrody rzeczowe w postaci produktów Samsung. Nagrody rzeczowe trafią również do opiekunów zwycięskich zespołów oraz ich szkół. Pozostali finaliści, a także ich opiekunowie i szkoły otrzymają nagrody wyróżnienia. Dwa tygodnie przed zakończeniem programu odbędzie się plebiscyt, w którym lokalne społeczności oddadzą głos na wybrany zespół. Ten, który zbierze najwięcej głosów, zdobędzie Nagrodę Społeczności Internetowej. Zobacz stronę programu Solve For Tomorrow.

Newsletter

Sign up!