Ecsite 2025
3–5 June 2025, Copernicus Science Centre
The Ecsite conference is the largest global gathering of science communicators and enthusiasts from more than 50 countries. It is a unique opportunity to share knowledge, to learn and to make valuable professional contacts.
Około 1000 popularyzatorów i entuzjastów nauki z ponad 50 krajów przyjedzie do nas 3 czerwca 2025. Przez 3 dni będziemy gościć prestiżową konferencję European Network of Science Centres and Museums (Ecsite).
Sieć Ecsite łączy specjalistów komunikacji naukowej z ponad 400 instytucji. Ta duża społeczność realizuje wspólne projekty, dzieli się know-how i narzędziami, a także organizuje wydarzenia – w tym odbywająca się co roku w innym kraju konferencję.
Konferencja w całości prowadzona jest w języku angielskim.
Konferencja Ecsite gromadzi nie tylko pracowników centrów i muzeów nauki, ale także edukatorów, twórców wystaw oraz przedstawicieli firm działających w obszarze rozwoju nauki. W ciągu 3 dni w Koperniku odbędzie się 90 równoległych sesji (związanych m.in. z przeglądem najnowszych wystaw, usług i produktów), 6 intensywnych warsztatów, 2 wykłady plenarne, a także spotkania praktyków i targi.
Ecsite to dla nas rodzina, której członkiem zostaliśmy jeszcze na etapie powstawania naszej instytucji – bez statusu, wystaw i budynku. Mieliśmy być pierwszym centrum nauki w Polsce i przygotowywaliśmy się do postawienia śmiałego kroku w nieznane. Dzięki współpracy i wsparciu Ecsite mogliśmy poczuć się pewniej i bezpieczniej. Czerpaliśmy z doświadczeń sieci, stopniowo budując własne. Inspiracji i rozwiązań szukaliśmy także na corocznych konferencjach stowarzyszenia, a w 2007 roku zgłosiliśmy chęć organizacji jednej z nich. Mogliśmy zaprezentować jedynie wizualizację przyszłego budynku i punkt na mapie, w którym miał powstać. Mimo tego powierzono nam zaszczytną rolę gospodarza konferencji i w 2011 roku odbyła się ona w otwartym kilka miesięcy wcześniej Koperniku. To był kamień milowy w naszej historii.
W 2025 r. (jest to 15 rok działalności Kopernika) gościmy konferencję Ecsite po raz drugi. Wiele się u nas zmieniło.
Niewiele naszych obecnych eksponatów pamięta 2010 rok. Mamy zupełnie nowe wystawy, które sami projektujemy i budujemy. Nasza flagowa ekspozycja „Przyszłość jest dziś” odnosi się do współczesnych problemów społecznych, związanych z rozwojem technologii cyfrowych, nowoczesnych metod medycznych i kryzysu klimatycznego.
Wyspecjalizowaliśmy się w tworzeniu eksponatów – nie tylko na potrzeby naszych własnych wystaw, ale także dla innych instytucji. Eksponaty powstają w procesie badawczo-rozwojowym, zapewniają interakcję i dają użytkownikowi możliwość doświadczenia konkretnego zjawiska. Dotyczą różnych aspektów świata przyrody, takich jak ruch, światło czy ludzki organizm.
Podróżując z autorskimi wystawami mobilnymi i pokazami (w tym astronomicznymi) po całej Polsce, rozszerzyliśmy zasięg naszej działalności. W ten sposób docieramy do miejsc oddalonych od dużych ośrodków miejskich i centrów nauki, w ramach programu Nauka dla Ciebie. Prowadzimy również Inicjatywę SOWA (Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności). To program partnerski, pozwalający lokalnym instytucjom wzbogacić swoją ofertę o przygotowaną przez nas wystawę oraz aktywności wspierające samodzielne odkrywanie świata.
Angażujemy się w tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które zmieniają edukację i badamy procesy uczenia się. Pomagają nam w tym rozwiązania infrastrukturalne i technologiczne, w które wyposażone zostało nasz ośrodek badawczo-rozwojowy.