Ми використовуємо файли coocies на нашому сайті, бо хочемо, щоб ти почувався чудово і повертався до нас! Докладніше про нашу політику використання файлів coocies.

Наш сайт використовує файли coocies. Використовуючи його, ви погоджуєтеся на використання файлів coocies відповідно до поточних налаштувань браузера. Докладніше про нашу політику використання файлів coocies.

Більше

Wspólnie z UW włączamy się w projekt badawczy na rzecz ochrony różnorodności grzybów w Europie

22.08.2024
Zdjęcie przedstawia grzyby gatunku gwiazdosz rosnące w naturze.
22.08.2024

Od sierpnia rusza współpraca Centrum Nauki Kopernik z Wydziałem Biologii UW w ramach projektu „FunDive: Monitorowanie i mapowanie różnorodności grzybów na potrzeby ochrony przyrody”. Rolą Kopernika jest opracowanie i przeprowadzenie warsztatów włączających społeczeństwo do badań naukowych (ang. citizen science). Warsztaty odbędą się w październiku i będą się składać z dwóch etapów: izolowania DNA z próbek grzybów, a następnie oczyszczania pobranego DNA. Ostatecznie wspólnie zsekwencjonujemy wybrany fragment DNA (zwany też „genetycznym kodem kreskowym”) dla zebranych okazów, co umożliwi ich identyfikację.

W tym roku skupimy się na badaniu berłóweczek (Tulostoma) i gwiazdoszy (Geastrum), których rozmieszczenie w Europie jest obecnie badane pod kątem oceny stanu ich zagrożenia.

Badania są współfinansowane w ramach konkursu „BiodivMon – Improved transnational monitoring of biodiversity and ecosystem change for science and society” Europejskiego Partnerstwa na rzecz Bioróżnorodności Biodiversa+ oraz Narodowego Centrum Nauki, w którym zespół badaczy z Wydziału Biologii UW pod kierownictwem dr hab. Julii Pawłowskiej został wyróżniony. 

Grzyby należą do najliczniejszych grup organizmów na Ziemi i mają kluczowe znaczenie dla większości ekosystemów. Mimo to nie były dotychczas należycie monitorowane. Celem prac zespołu dr hab. Julii Pawłowskiej jest wypracowanie europejskich standardów monitoringowych, integracja i uporządkowanie danych o różnorodności biologicznej grzybów i ich rozmieszczeniu w Europie, a dalej stosowne uwzględnienie tych organizmów przy tworzeniu europejskich przepisów o ochronie przyrody. 

Więcej o projekcie badawczym 
  
Więcej o inicjatywie FunDive  

Ньюслетер

Підпишись на розсилку Центру Науки Коперник і дізнавайся більше.