„O matmo!” to nowa mobilna wystawa w całości zaprojektowana i wykonana przez nasz zespół z myślą o uczniach szkół podstawowych. Składają się na nią 22 interaktywne eksponaty, które pokazują, jak fascynującą przygodą jest matematyka, i zachęcają do jej dalszego samodzielnego poznawania. W naturalny sposób skłaniają do refleksji nad tym, gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę.
Królowa nauk
Dlaczego bohaterką tej nowej wystawy została właśnie matematyka? Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze dlatego, że to królowa nauk. Po drugie od lat badania i statystyki pokazują, że to właśnie ona jest przysłowiową piętą achillesową polskich uczniów. Stąd idea, by pomóc uczniom zrozumieć sens i logikę działań matematycznych, a także pomóc im je polubić.
Interaktywne eksponaty
Eksponaty tworzące „O matmo!” podzielone są na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna. Uczniowie mogą dzięki nim np. uzmysłowić sobie lepiej, czym jest algorytm i jak w oparciu o algorytmy działają najbardziej znane wyszukiwarki internetowe. Eksponaty charakteryzuje także zróżnicowanie – niektóre wymagają skupienia i może z nich korzystać tylko jedna osoba, przy innych można eksperymentować we dwie lub więcej osób. Zobacz pełną listę eksponatów.
- Zbuduj łuk
- Odbijanki
- Łamigłówki
- Idealna asymetria
- Sortowanie
- Matematyczny dywan
- Szyfr Cezara
- Sferostożki
- Świetlne iluzje
- Wstęga Möbiusa
- Mapa i globus
- Sznurkografy
- Ukryty obraz
- Obrotowe twarze
- Teatrzyk cieni
- Piękne krzywe
- Rodzina trójkątów
- Parkietaże
- Szacowanie
- Spacer z funkcją
- Wilk, koza i kapusta
- Zakręcone figury
Interdyscyplinarny zespół twórców
Większość interaktywnych stacji składających się na wystawę (20 z 22) to autorskie pomysły naszego zespołu. Ekspozycja została uzupełniona o dwa obiekty artystyczne: kinetyczną rzeźbę „Bloom” Johna Edmarka oraz „Dywan matematyczny” zaprojektowany przez matematyków Michała Wojciechowskiego i Krystiana Kazanieckiego. Podobnie jak przy tworzeniu innych wystaw także przy tej pracowaliśmy w interdyscyplinarnym gronie specjalistów – od matematyków i fizyków przez projektantów, inżynierów, konstruktorów, elektroników po stolarzy i tokarzy. Zgodnie ze stosowaną przez nas metodą design thinking – opierającą się na zespołowym myśleniu projektowym, w którym punktem odniesienia są potrzeby użytkowników – podczas budowy eksponatów matematycznych przyjmowaliśmy perspektywę odbiorców. Dzięki takiemu modelowi pracy mogliśmy zadbać zarówno o rzetelność naukową prezentowanych zjawisk, jak i intuicyjny sposób interakcji z eksponatem.
W lutym 2023 roku wystawa „O matmo!” wyruszy w objazd po Polsce, odwiedzając polskie szkoły w ramach programu Nauka dla Ciebie.
Zakończyliśmy nabór szkół, które w tym roku w ramach programu Nauka dla Ciebie odwiedzi nasza wystawa matematyczna „O matmo!”. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Otrzymaliśmy tak wiele zaproszeń, że terminy przyjazdu naszych mobilnych wystaw mogą ulec wydłużeniu – za co bardzo przepraszamy. Planujemy, aby najpierw odwiedzać szkoły położone w małych miejscowościach, w których dotychczas jeszcze nie odwiedzaliśmy.
Nadal zachęcamy do udziału w innych działaniach w programie. Zapraszamy do zgłaszania szkół do konkursu „Nauka dla Ciebie”, a niebawem również do zgłaszania placówek do udziału w warsztatach „Nauka dla Ciebie w domu”.
Wystawa „O matmo!” powstała w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowanego w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.