The point of reference for all activities during the conference was a discussion on redefining the functions of school. We tried to redesign it. We moved within three areas that we identified here, in Copernicus, as requiring reconstruction: the relationships and roles played in the school community by students, parents, teachers, and principals; working methods and ways of learning and teaching; and the educational tools and resources at our disposal. In order to obtain the broadest possible perspective, which helped to develop specific solutions for the future, we resorted to various discussion formats. There were discussion panels, interactive lectures, interviews, webinars, and workshops. We wanted to hear the voices of all parties interested in education: parents, teachers, principals, educators, local government officials, representatives of the third sector and – above all – students.
Samorząd uczniowski istnieje w każdej szkole. Istniał także, kiedy w ciągu jednego dnia opustoszały szkolne budynki, a cała aktywność szkolnej społeczności przeniosła się do sieci. Sytuacja nagłego przejścia na pracę zdalną była wyzwaniem dla wszystkich. Jak w tej sytuacji poradziły sobie uczniowskie samorządy? Czy znalazły dla siebie przestrzeń do aktywności, były głosem społeczności uczniów, gdy ta społeczność przestała być na co dzień widoczna?
Zapraszamy Was – uczniów i uczennice, aktywistów i aktywistki, członków i członkinie samorządów – do podzielenia się doświadczeniami i do rozmowy o tym, co z czasu zamknięcia szkół i zdalnej pracy samorządów można wykorzystać w przyszłych aktywnościach. Chcemy się zastanowić, co to znaczy dobry samorząd uczniowski i jak naszą wspólną wiedzę o znaczeniu i wadze samorządności uczniowskiej zmieniło doświadczenie pandemii. Dowiemy się także, gdzie szukać wsparcia i inspiracji do dalszej aktywności.
Prowadzący: Michał Tragarz – z wykształcenia socjolog, od 2008 roku pracuje w Centrum Edukacji Obywatelskiej, gdzie jest ekspertem merytorycznym i szefem działu Aktywności Społecznej i Obywatelskiej. Trener, prowadzi warsztaty dla uczniów i nauczycieli z zakresu samorządności uczniowskiej, aktywności społecznej, edukacji globalnej, praw człowieka. Autor i współautor kursów e-coachingowych. Współautor i redaktor licznych publikacji o samorządności uczniowskiej. Pasjonat rowerów.