Kolejna edycja konkursu dla Partnerów Regionalnych KMO
8.11.2024
Ogłaszamy konkurs dla instytucji partnerskich działających w sieci KMO na najlepsze projekty wspierające edukację wielokulturową. Zgłoś inicjatywę! Wystarczy, że opiszesz swój pomysł i wypełnisz formularz.
W trzeciej już edycji konkursu dla Partnerów regionalnych KMO wesprzemy 7 inicjatyw zorientowanych na zaciekawianie nauką, wspieranie rozwoju i doskonalenie kompetencji społecznych dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów poprzez samodzielne odkrywanie świata.
Każdy laureat otrzyma nagrodę finansową przeznaczoną na działania edukacyjne, które wspierają grupy zagrożone wykluczeniem społecznym bądź wspierają edukatorów i opiekunów z nimi pracujących.
Szczegółowe informacje oraz harmonogram działań konkursowych znajdziesz w Regulaminie konkursu.
Jak się zgłosić?
Aby zgłosić się do konkursu, wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Uwaga: w konkursie wziąć udział mogą wyłącznie Partnerzy regionalni Klubów Młodego Odkrywcy. Więcej o programie partnerskim programu KMO dowiesz się na stronie www.kmo.org.pl/pl/partnerzy.
Wypełniając formularz, załącz plan finansowy projektu konkursowego uwzględniający rozdysponowanie wszystkich dostępnych środków, zgodnie ze wzorem do pobrania tutaj lub w formularzu.
Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia razem z jego kopią otrzymasz na adres e-mail podany w zgłoszeniu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące konkursu, napisz na adres mailowy: iwo.maciak@gmail.com.
Dokumenty
Konkurs realizowany dzięki wsparciu Fundacji Deloitte.
Razem dla lepszej przyszłości z Klubami Młodego Odkrywcy (KMO) – kolejna edycja konkursu na inicjatywy wspierające integrację międzykulturową
25.09.2024
Prowadzisz Klub Młodego Odkrywcy? Chcesz, by do Twoich polskich klubowiczów dołączyły dzieci z Ukrainy? A może Twój klub już jest polsko-ukraiński i planujesz zrealizować z nim ciekawy projekt? Pomyśl o zajęciach wspierających integrację i weź udział w konkursie. Wystarczy opisać swój pomysł i wypełnić formularz.
Nie masz jeszcze klubu? To świetny moment, aby go założyć!
Początek roku szkolnego to najlepszy moment na założenie Klubu Młodego Odkrywcy. Jeżeli chcesz prowadzić inspirujące zajęcia edukacyjne w sieci klubów zrzeszającej tysiąc nauczycieli i edukatorów z całej Polski i ze świata, dołącz do nas. Wejdź na stronę KMO, dowiedzieć się więcej i zarejestruj klub!
Po zarejestrowaniu klubu, zaproś dzieci lub młodzież polską i ukraińską do wspólnego działania i weź udział w konkursie!
Autorzy 15 najciekawszych projektów z woj. mazowieckiego oraz 25 z innych województw otrzymają fundusze na ich realizację oraz wsparcie merytoryczne z zakresu integracji międzykulturowej. Konkurs odbywa się w ramach programu „Razem dla lepszej przyszłości” w partnerstwie z UN Global Compact Network Poland.
Na zgłoszenia czekamy do 14 października 2024, do godz. 23.59. Wyniki ogłosimy do 31 października 2024.
Jakie pomysły możesz zgłosić do konkursu?
Każdy klub jest inny, działa troszkę inaczej i ma nieco inne zainteresowania. Inicjatywy zgłoszone do konkursu będą więc z pewnością odzwierciedlać tę różnorodność oraz lokalne potrzeby. Ważne, aby zaproponowany projekt zakładał aktywne włączanie ukraińskich dzieci i młodzieży (mile widziane są także dzieci i młodzież innych narodowości) w działania klubu, umożliwiały poznanie się i budowanie relacji międzykulturowych.
Poniżej prezentujemy przykładowe działania, jakie można zgłaszać do konkursu.
- Seria spotkań wspierających integrację uczestników poprzez wspólne przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentowanie.
- Organizacja w szkole lub w społeczności lokalnej wydarzenia popularyzującego naukę (np. piknik czy festiwal naukowy).
- Udział w pikniku lub festiwalu naukowym organizowanym przez inny klub.
- Realizacja projektu edukacyjnego z klubem (np. tworzenie pomocy naukowych, przeprowadzenie projektu badawczego, konstruktorskiego itp.).
Zajęcia warto uzupełnić elementami sprzyjającymi wzajemnemu poznaniu się klubowiczów i wymianie międzykulturowej.
Przygotowując projekt, możesz wykorzystać własny oryginalny pomysł lub zainspirować się doświadczeniami innych opiekunów (Inspiracje, prezentacje opiekunów podczas wspólnych wydarzeń sieci KMO) czy materiałami Centrum Nauki Kopernik.
Inicjatywy powinny trwać minimum 6 miesięcy, a spotkania w ich ramach – odbywać się nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Ponadto powinny być zgodne z ideą i zasadami programu KMO przedstawionymi w Karcie Programu Klub Młodego Odkrywcy.
Jak się zgłosić?
Aby zgłosić się do konkursu, wypełnij formularz zgłoszeniowy. Pamiętaj, że w konkursie mogą wziąć udział tylko zarejestrowani opiekunowie Klubów Młodego Odkrywcy.
Przy wypełnianiu formularza należy załączyć plan finansowy projektu konkursowego zgodnie ze wzorem do pobrania tutaj lub w formularzu. Konieczne jest rozdysponowanie w planie finansowym wszystkich dostępnych środków.
Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia razem z jego kopią otrzymasz na adres e-mail podany w zgłoszeniu.
Zgłoś się
Harmonogram konkursu oraz działań pokonkursowych znajdziesz w regulaminach:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące konkursu, napisz na adres mailowy: iwo.maciak@gmail.com.
Konkursy dla opiekunów KMO na działania włączające uczniów z Ukrainy w aktywności Klubów Młodego Odkrywcy na Górnym Śląsku oraz Mazowszu.
Termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych zostaje wydłużony do 27.09.2023, do godz. 23:59. Informację dotyczącą planowanego terminu ogłoszenia laureatów konkursów podamy wkrótce.
Rozpoczynamy międzykulturowy program „Razem dla lepszej przyszłości”, wspierający integrację ukraińskich i polskich dzieci oraz ich rodzin. Dołączcie do nas! Zapewne w swojej okolicy gościcie uchodźców z Ukrainy. Macie nowych sąsiadów, uczniów, klubowiczów. Niektórzy z nich mieszkają w Polsce już prawie rok. W tym czasie poznali podstawy języka polskiego, dorośli pracują, dzieci chodzą do szkoły. Zdarza się jednak, że bywają zdezorientowani. To normalny etap procesu integracji, którego przejście wspólnie możemy im ułatwić.
Doskonale wiecie, że nauka stoi ponad barierami. Zjawiska są uniwersalne, a ich badanie – intuicyjne. Widzicie to na wszystkich zajęciach klubowych, opartych na konstruowaniu, eksperymentowaniu, obserwacjach. Nie trzeba Was też przekonywać, że są one także okazją do nawiązywania przyjaźni oraz poznawania swoich języków i kultur! To atuty, które po prostu trzeba wykorzystać.
Wraz z Partnerem programu – Fundacją Deloitte szukamy działań mających największy potencjał integracyjny. Projektów, które zaciekawiają nauką, wspierają rozwój, wzmacniają poczucie sprawczości i doskonalą kompetencje społeczne uczestników. Przejrzyjcie swoje „archiwa” lub stwórzcie coś nowego. A potem – weźcie udział w naszym konkursie. Na zgłoszenia czekamy do 4 grudnia 2022 r.
Pliki do pobrania
Co otrzymają laureaci?
Laureaci konkursu otrzymają środki finansowe na realizację zgłoszonego projektu. Specjalnie dla nich zorganizujemy także warsztaty online, ułatwiające pracę w zróżnicowanych kulturowo społecznościach.
Zajęcia prowadzone przez Fundację Szkołą z Klasą pozwolą Wam poznać różnice kulturowe w zachowaniu i komunikacji oraz rolę kultury w budowaniu relacji interpersonalnych i międzygrupowych.
Do udziału w warsztatach zapraszamy - poza laureatami konkursu - również wszystkich zainteresowanych: nauczycielki i nauczycieli będących jednocześnie opiekunkami i opiekunami klubów KMO.
Szczegóły
- Kiedy: 10.01.2023, 16.01.2023, 8.02.2023 (jeden termin do wyboru)
- Formuła oraz liczba godzin warsztatowych: online, 2h
- Prowadząca: Izabela Meyza
Materiały: wszyscy uczestnicy i wszystkie uczestniczki warsztatów otrzymają pakiet materiałów edukacyjnych poświęconych integracji międzykulturowej, które będą mogły zostać wykorzystane podczas zajęć w klubach KMO oraz w szkole.
Jak się zgłosić: Link do formularza zgłoszeniowego
Dla opiekunów KMO:
Dla partnerów regionalnych KMO: