koncert pod gwiazdami

Anna Mikołajczyk-Niewiedział i Marcin Łukaszewski

Zapraszamy na kolejny koncert w Planetarium. Tym razem Anna Mikołajczyk-Niewiedział i Marcin Łukaszewski wykonają „Polską muzykę w przestworzach”.

Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran

Marcin Łukaszewski – fortepian

Anna Mikołajczyk-Niewiedział

Artystka jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej. Współpracuje m. in. z Operą Bałtycką, Warszawską Operą Kameralną oraz Operą Wrocławską, gdzie śpiewa  pierwszoplanowe role w operach Wolfganga  Amadeusa  Mozarta, Piotra Czajkowskiego, Giuseppe Verdiego i  Igora Strawińskiego. Jest  także odtwórczynią wielu dzieł współczesnych. Prawykonania swoich kompozycji powierzają jej tacy kompozytorzy jak Zygmunt Krauze czy Paweł Łukaszewski. Dużo miejsca w swojej działalności koncertowej śpiewaczka poświęca muzyce oratoryjno- kantatowej i kameralnej. Jej dokonania szczególnie są cenione w kręgu wykonawców muzyki dawnej. Współpracuje z wybitnymi przedstawicielami tego nurtu wykonawczego w Polsce i poza granicami kraju. W 2001 roku, na XI Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie,  otrzymała nagrodę im. Zofii Rayzacherowej dla największej indywidualności artystycznej w dziedzinie muzyki dawnej.

Marcin Tadeusz Łukaszewski

Pianista, kompozytor i teoretyk muzyki. Od wielu lat związany z Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent klasy fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, prof. Jana Ekiera i prof. UMFC Edwarda Wolanina oraz studiów podyplomowych w zakresie wykonawstwa muzyki współczesnej, teorii muzyki oraz kompozycji. W 2005 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych, a w 2014 roku stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej z kompozycji i teorii muzyki. Prowadzi działalność dydaktyczną w macierzystej uczelni. Jest także aktywnym muzykiem. Specjalizuje się w muzyce fortepianowej twórców polskich XX i XXI wieku. Laureat licznych konkursów kompozytorskich, autor szeregu publikacji o tematyce muzycznej i nagrań, poświęconych twórczości kompozytorów polskich, m.in. Franciszka Lessla, Piotra Perkowskiego i Mariana Sawy.

 

Program

  • Fryderyk Chopin – Preludium cis-moll op. 45 (fortepian)
  • Stanisław Moryto – Dwie pieśni z cyklu Cztery pieśni ds. Krzysztofa Lipki: - nr 2 Mówisz mi - nr 3
  • Niebo gwiaździste Ignacy Jan Paderewski – Chant d’amour op. 10 nr 2 z cyklu Album de Mai (fortepian) 
  • Paweł Łukaszewski – Dwie pieśni z cyklu Pieśni Norwida: - nr 1 Krzyż i dziecko - nr 2 Moja piosnka
  • Paweł Chmielnicki – Modlitwa (fortepian)
  • Edward Sielicki – Dwie pieśni z cyklu Cztery erotyki ds. Pauliny Cysak: - nr 1 Nawet deszcz - nr 3 Na dobranoc
  • Jan Ekier – Kołysanka op. 3 nr 1 (fortepian)
  •  Aleksander Kościów – Dwie pieśni z cyklu Shihaikai ds. Matsuo Bashō - nr 1 Wakaba shite… - nr 3 Iza yukamu…
  • Karol Szymanowski – Mazurek op. 50 nr 1 (fortepian) 
  • Bogusław Madey – Romans („Księżyc w niebie jak bałałajka”) ds. K. I. Gałczyńskiego
  •  Jerzy Bauer – Wenus ds. Haliny Poświatowskiej (2014)

Bilet ulgowy/normalny: 36 zł

Koncert odbędzie się 25 listopada i 16 grudnia o godz. 20.00 w Planetarium.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.