We serve cookies on this site, because we want you to feel welcomed and return! More on our cookie policy.

More

Planetarium wraca, Niewidzialny Wszechświat znika

17.05.2021
Grafika podzielona prawie na pół, na górze napis "Planetarium wraca" na tle zdjęcia nieba pełnego gwiazd; na dole na fioletowym tle napis "Niewidzialny Wszechświat znika! Film w repertuarze tylko do 30 czerwca"
17.05.2021

Czegoś nie widać i nie czuć, a jednak istnieje. Czy to możliwe? Planetarium wraca po przerwie, otwieramy się już 21 maja. W idealnym momencie, byście mieli jeszcze okazję zobaczyć nasz kultowy film - Niewidzialny Wszechświat. Jest on w repertuarze tylko do 30 czerwca. To ostatnia szansa, by go obejrzeć i spróbować rozwiązać zagadkę ciemnej materii. Niewidocznej i niewyczuwalnej, a jednak wraz z ciemną energią stanowiącej aż 95% kosmosu.

Niewidzialny Wszechświat będziemy grali dwa razy dziennie – w popołudnia, od czwartku do niedzieli. Przyjdźcie i przekonajcie się, dlaczego ciemna materia nadal jest zagadką.

Godziny otwarcia Planetarium w maju

poniedziałki–środy
nieczynne
czwartek
10.30–20.00
piątek
11.30–21.00
sobota–niedziela
10.30–19.00

Eksponaty oraz powierzchnie w Planetarium pokryte zostały powłoką fotokatalityczną, która zabezpiecza przed bakteriami, wirusami i grzybami przez 12 miesięcy.

Pamiętajcie o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu bezpiecznych odległości. Co drugie miejsce w sali jest wyjęte ze sprzedaży, osoby mieszkające razem mogą siadać obok siebie.

Niewidzialny Wszechświat

Film rekomendowany dla wieku 15+
Czas trwania 45 minut
W języku polskim i angielskim
Pokaz w repertuarze tylko do 30 czerwca

Podczas seansu „Niewidzialnego Wszechświata” dowiecie się, czym są ciemna materia i ciemna energia, których nie możemy dostrzec, a stanowią aż 95% kosmosu. Przekonacie się, jak astronomowie szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące całego kosmosu. Spojrzycie na Drogą Mleczną ukazaną przy pomocy najnowszych danych astronomicznych. Odwiedzicie też obserwatorium na górze Mount Wilson, gdzie Edwin Hubble odkrył prawo rozszerzania się Wszechświata, tworząc podwaliny teorii Wielkiego Wybuchu. To odkrycie i coraz doskonalsze technologie dają astronomom szansę zrozumienia obserwowanych zjawisk. Być może niedługo dowiemy się, jak powstał Wszechświat i jak zmieniał się przez 13,8 miliarda lat?

Lektor: Jerzy Radziwiłłowicz

Przed filmem odbywa się pokaz na żywo prowadzony przez prezenterów Planetarium.

Newsletter

Sign up!