Koncert pod gwiazdami

Orbita jazzu: Cosmic Silence

W ten lipcowy wieczór w kosmiczną podróż zabiorą nas dwaj jazzmani. Drogę wytyczać nam będą nieziemskie dźwięki saksofonu Leszka Żądło i niezwykłe brzmienie liry korbowej Joachima Mencla. Dla artystów cały kosmos rozbrzmiewa muzyką – gwiazdy i planety mają własny rytm i tonację.

Artyści koncentrują się na wydawanych przez niego dźwiękach, podążają ich śladem i w malarski sposób opowiadają nam o swoim doświadczeniu i fascynacji Wszechświatem, próbując zinterpretować i odzwierciedlić jego majestatyczny bezkres.

„Cosmic Silence” to nazwa koncertowego projektu, ale też tytuł winylowej płyty, której fragmentu można wysłuchać na YouTubie.

Leszek Żądło

Wybitny polski muzyk jazzowy. Od lat 70. mieszka w Monachium i jest uważany za jednego z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej. Grał z wieloma polskimi i zagranicznymi gwiazdami jazzu. Założył m.in. The Leszek Żądło Ensemble (debiutancki winyl „Inner Silence”, 1973), Leszek Żądło Quartet (album „Thoughts”, 1974), Polski Jazz Ensemble i European Art Ensemble (2009), z którym koncertuje do dzisiaj. Występował w różnych konstelacjach bigbandowych na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata. Nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Wykładał na akademiach muzycznych w Niemczech i w Polsce. Autor lub współautor muzyki do filmów Petera Lilienthala, Pawła Pawlikowskiego i Leopolda René Nowaka. Uhonorowany przez MKiDN medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016), Oskarem Stowarzyszenia Jazzowego Melomani „za całokształt” oraz medalem dziękczynnym za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa). Prywatnie związany był z polską aktorką Barbarą Kwiatkowską-Lass, dla której skomponował i nagrał, po jej nagłej śmierci, płytę „Miss B”.

Joachim Mencel

Pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”. Dr hab. profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m.in. w zespołach Janusza Muniaka, Andrzeja Cudzicha i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym. Ceniony aranżer muzyki wokalnej – pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek czy zespołów New Life’m i El Greco. Autor kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji, m.in. z autorskim projektem jmTrio (CD „Interludium”). Współpracował z wieloma cenionymi muzykami światowej sławy. W 2020 roku w amerykańskiej wytwórni Origin Records ukazała się płyta „Brooklyn Eye” z jego autorskimi kompozycjami.


Koncert odbędzie się 26 lipca, o godz. 20.00 w Planetarium. Bilet ulgowy/normalny w cenie 50 zł można zakupić na naszej stronie.