Czekają na Ciebie nasze Wystawy, Planetarium i atrakcje specjalne.
Koniecznie zajrzyj na wystawę czasową „Lustra. Między iluzją a rzeczywistością”. Wejdziesz na niej w świat kalejdoskopów i sprawdzisz, w jaki sposób powstają lustrzane obrazy. A wyjdziesz z wyjątkowymi, zachwycającymi zdjęciami.
Eksperymenty związane z lustrami będą na Ciebie czekać także w Laboratorium A. Przy stacjach doświadczalnych zobaczysz ciepło płynące z dłoni, a nawet własny głos! Przekonasz się, jak działają światłowody i poznasz zjawiska, które (choć pozostają w ukryciu) kształtują na co dzień naszą rzeczywistość.
Spotkania z naukowcami
W tym roku na noc muzeów zaprosiliśmy także naukowców, biorących udział w projekcie „Nauka ma głos”. Będą oni prezentować swoją pracę, badania i ich wyniki. Przy ich stanowiskach przekonasz się, że niektóre zagadnienia naukowe są skomplikowane jedynie pozornie, a ich znajomość ułatwia codzienne życie. To też okazja do bezpośredniej rozmowy i zadawania pytań.
Tajemnice efektów specjalnych
Podczas krótkich pokazów prowadzonych przez naszych Inspiratorów odkryjesz tajemnice specjalistów od efektów specjalnych – dowiesz się, skąd biorą się spektakularne zjawiska pirotechniczne i poznasz zaskakujące sposoby tworzenia dekoracji imprezowych. Przygotuj się na płomienie i gigantyczne balony.
Planetarium
Prezenterzy Planetarium zabiorą Cię w kosmos! Zobaczysz nieskazitelne, rozgwieżdżone niebo i poznasz aktualnie widoczne gwiazdozbiory, a potem wyruszysz w immersyjny lot przez pierścienie Saturna aż po krawędź wszechświata. Na patio wspólnie z ekspertami z PTMA ustawimy teleskopy, przez które zobaczysz odległe mgławice. Noc Muzeów wypada dokładnie w fazie nowiu Księżyca, dzięki czemu będziemy cieszyć się ciemnym niebem. Tuż po zmroku na zachodnim horyzoncie będą królować niezwykle jasne, łatwe do zobaczenia planety: Wenus i Jowisz.
16 maja 2026
Godziny otwarcia: 20.00 – 01.30.
Wejściówki
Warunkiem wejścia jest posiadanie bezpłatnych wejściówek. Można je rezerwować na https://bilety.kopernik.org.pl, w terminach:
- na Wystawy – 11 maja od godz. 8.00 , dostępne godziny wstępu: 20.00, 22.00, 00.00
- do Planetarium – 13 maja od godz. 8.00 , dostępne godziny wstępu: 20.30 – 01.00, pokazy odbywają się co pół godziny.
Regulamin zwiedzania podczas Nocy Muzeów (plik pdf)